Spis treści
Skąd wziął się karnawał?
Tłumaczeń słowa karnawał jest wiele. Łacińskie określenie „caro, vale”! oznaczało nic innego jak... „mięso żegnaj”. Symboliczne znaczenie ma ścisły związek z pożegnaniem się z menu, zawierającym mięso i tłuszcz. Nadchodzi Wielki Post!
Zwyczaj świętowania karnawału ma swój początek w pogańskim kulcie płodności. Nieodzownym elementem karnawału zawsze były pląsy, tańce i zabawy.
Okres od Święta Trzech Króli (6 stycznia) do Środy Popielcowej jest szczególny, jeśli chodzi o zabawę.
Karnawałem nazywa się czas, liczony od Nowego Roku aż do wtorku poprzedzającego środę popielcową.
Najsłynniejsze imprezy karnawałowe
W całej niemal Europie obchodzono karnawał z wielkim przepychem, i to już od średniowiecza. Fantazyjne stroje, wymyślne fryzury, zabawne przebrania... Z dawien dawna z zabaw karnawałowych słynęła Wenecja. Dziś niesamowite maski z weneckiego karnawału nadal robią wrażenie.
Teraz najbardziej znany jest karnawał w Rio de Janeiro. Z czego słynie? Karnawał w Rio to wielka taneczna parada. Święto - wielka fiesta - szkół tańca, zwłaszcza samby. Niesamowite, barwne kostiumy, pióra, piękne, półnagie tancerki i zgrabni tancerze - na ulice wychodzą miliony osób z różnych środowisk, a także tłumy turystów. Karnawał w Rio jest wizytówką Brazylii i magnesem na turystów.
Szalone karnawały w Polsce
Także w Polsce przed postem trzeba było się wyszaleć. I to jak!
W Polsce uczty karnawałowe i bale maskowe odbywały się na dworze królewskim, w wielkopańskich rezydencjach i na szlacheckich dworach. Do ulubionych polskich rozrywek karnawałowych należały kuligi, czyli szalona sanna od dworu do dworu. Potrafiono pić na umór i bawić się, dopóki nie wyjedzono dosłownie wszystkiego; wtedy - na suty poczęstunek i szaloną zabawę - przenoszono się do następnego dworu.
O tym, jak hucznie obchodzono w Polsce ten szczególny okres, świadczy opinia, jaką w XVI wieku przedstawił sułtanowi Sulejmanowi II Wspaniałemu, po zimowym pobycie w naszym kraju, jego poseł: „W pewnej porze roku chrześcijanie dostają wariacji i dopiero jakiś proch sypany im w kościele na głowy leczy takową”.
Poddani bawili się w karczmach, pijąc i jedząc, póki starczyło pieniędzy albo... przytomności.
Szczególnym dniem był Tłusty czwartek, który był początkiem kulminacji karnawału, czyli ostatków, zwanych także zapustami. Dziś w ten dzień objadamy się pączkami i chrustem (faworkami), ale kiedyś jedzono wtedy wszystko, co było tłuste; kaszę ze skwarkami, kapustę z mięsem i słoniną, boczek i kiełbasy.
Karnawał po wojnie: Milicja zaprasza
Nawet w chudych, powojennych latach, ludzie, na przekór smutkom, potrzebowali zabawy. Wola życia zwyciężała!
Organizatorzy usiłowali przyciągnąć publiczność za pomocą plakatów. Takie miasta jak Kraków czy Zakopane miały długie tradycje bali karnawałowych. W karnawale wprost huczały dobrą zabawą.
Tradycyjnie w karnawale odbywa się wiele ślubów. Imprezy i zabawy karnawałowe są też dobrą okazją, by poznać swoją drugą połowę... A Wy, jakie macie karnawałowe wspomnienia?
Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
[b]Za co można dostać mandat w zimie?[b]