Nowa książka Jarosława Pałki: Przygotowania do III wojny światowej. Układ Warszawski brał to realnie pod uwagę

Bogdan Nowak
Plan ataku sił zbrojnych PRL na zachodnie państwa. Znajduje się na nim podpis gen. Wojciecha Jaruzelskiego
Plan ataku sił zbrojnych PRL na zachodnie państwa. Znajduje się na nim podpis gen. Wojciecha Jaruzelskiego IPN
Dr Jarosław Pałka to pochodzący z Zamościa historyk wojskowości związany z z warszawskim Domem Spotykań z Historią oraz Ośrodkiem „Karta”. Ma na swoim koncie kilka naukowych książek. Ostatnia nosi tytuł „Polskie wojska operacyjne w Układzie Warszawskim”.

Publikacja omawia plany ataku sił zbrojnych PRL na państwa zachodnie: należące do NATO. Zamieszczono w niej reprodukcje map, planów operacyjnych, różne zestawienia i m.in. archiwalne zdjęcia. Warto się z tym materiałem szczegółowo zapoznać. Znajdziemy tam np. plan operacji zaczepnej tzw. frontu nadmorskiego podpisany 25 lutego 1970 r. przez generała Wojciecha Jaruzelskiego.

Dr Jarosław Pałka zgromadzony materiał omawia w swojej książce szczegółowo z ogromnym znawstwem. To fascynująca lektura. - Z dokumentów do których udało mi się dotrzeć można wysnuć wiele ważnych wniosków – mówi dr Jarosław Pałka. - Wynika z nich, że przed polskimi jednostkami, w przypadku wybuchu wojny z NATO, stawiano zadania głównie ofensywne. Mieli oni zdobywać Danię oraz częściowo RFN, Belgię i Holandię.

Na planach wygląda to ambitnie. - Pochodzą one z lat 60, 70, i 80. ub. wieku – tłumaczy dr Pałka. - Przeanalizowałem je bardzo dokładnie. Atak, w różnych ich wersjach, miał być przeprowadzona w ramach wielkiej ofensywy wszystkich wojsk Układy Warszawskiego, w tym oczywiście ZSRR.

Ofiar mogło być wówczas naprawdę wiele. Bo uwzględniano także atak broni jądrowej na wybrane cele strategiczne, zwykle w okolicach wielkich miast.

- To bardzo ważne. W tych planach broń jądrowa stanowiła niezwykle istotny czynnik walki – podkreśla dr Jarosław Pałka. - Były one realnie brane pod uwagę. Wprawdzie dowodzący polskim wojskiem próbowali niektóre elementy planów negocjować z ZSRR, zmniejszać ich zakres, ale przeważnie przynosiło to niewielki skutek.

Ta pachnąca jeszcze drukarską farbą publikacja powstała w serii „Monografie” wydawanej przez Instytut Pamięci Narodowej. Już jest dostępna w księgarniach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gala Osobowość Roku 2023 Polska Press Grupy - relacja

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia