Parowozownia Wolsztyn ma już 115 lat. To jedyne takie miejsce na świecie! [ZDJĘCIA]

Natalia Krawczyk
Parowozownia Wolsztyn ma już 115 lat. To jedyne takie miejsce na świecie!Kolejne zdjęcie --->
Parowozownia Wolsztyn ma już 115 lat. To jedyne takie miejsce na świecie!Kolejne zdjęcie --->Danuta Rzepa
Parowozownia Wolsztyn ma już 115 lat. To jedyne takie miejsce na świecie, gdzie niemal codziennie parowozy wydawane są do prowadzenia planowych pociągów pasażerskich po lokalnych liniach. W weekend majowy mieszkańcy i turyści mogą odwiedzić to miejsce całkowicie za darmo.

115-lecie Parowozowni Wolsztyn

1 maja w Parowozowni Wolsztyn sporo się dzieje. Związane jest to z przypadającym 115-leciem muzeum. Głównymi atrakcjami dla przybyłych są przejazdy zabytkowym pociągiem prowadzonym przez lokomotywę parową Ol49-69 na krótkich trasach do Stefanowa i Nowej Wsi. Emitowane są też archiwalne filmy z Parady Parowozów w “Kinie za rogiem”, znajdującego się na dworcu kolejowym.

Zobacz także:

Jak informują pracownicy Parowozowni, na terenie instytucji organizowane są bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem, wystawa wolsztyńskich modeli parowozów w skali 1:10 i 1:5, plenerowa wystawa kolejowa zorganizowana przez Izbę Pamięci “Stację Stęszew”, symulator lokomotywy EU07, a także strefa gastronomiczna z regionalnymi potrawami oraz strefa animacyjna z grami i zabawami dla najmłodszych i kolejką parkową PECNA. Po zachodzie słońca w Parowozowni zebrali się miłośnicy fotografii, aby zrobić zdjęcia lokomotywom w wyjątkowej scenerii.

Parada Parowozów w tym roku nie odbyła się ze względu na remont linii kolejowej 357. W ubiegłym roku miłośnicy lokomotyw również byli niepocieszeni. Ze względu na pandemię koronawirusa parada została odwołana. Miejmy nadzieję, że za rok nic nie stanie na przeszkodzie, aby parada odbyła się ze splendorem!

Kaszanka to bardzo popularny wyrób wędliniarski w Polsce. Przygotowuje się ją z kaszy, krwi i podrobów: wątroby, płuc, ozorów, skórek wieprzowych, tłuszczu. W Polsce potrawa ta była nieznana prawdopodobnie aż do XVII wieku. Później trafiła do nas prawdopodobnie z Niemiec przez Śląsk. Dzisiaj stanowi przysmak dla wielu osób. Prezentujemy więc ciekawe przepisy z jej wykorzystaniem! Sprawdź, w jaki sposób można podać kaszankę!Sprawdź najlepsze przepisy na kaszankę --->

1 maja obchodzimy Ogólnopolskie Święto Kaszanki. Poznaj najl...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Hołownia o dostępie dziennikarzy: "Sejm otwarty, ale są procedury"

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia