Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Paweł Stachnik

Bitwa pod Komarowem. Ostatni wielki bój kawalerii

Jerzy Kossak, Bitwa pod Komarowem Fot. Wikimedia Commons Jerzy Kossak, Bitwa pod Komarowem
Paweł Stachnik

31 sierpnia 1920 r. pod Komarowem 1. Dywizja Jazdy pokonuje armię konną Siemiona Budionnego. O zwycięstwie zadecydowała szarża pułku rtm. Kornela Krzeczunowicza, którego fragment wspomnień publikujemy

Wojna 1920 r. była obok epopei legionowej drugim mitem założycielskim niepodległej Polski. W dwudziestoleciu międzywojennym ukazało się wiele poświęconych jej książek – opracowań i wspomnień uczestników. Prace te, niewznawiane od ponad 70 lat, są dziś kompletnie zapomniane, a dostęp do nich możliwy jedynie w bibliotekach (i to niektórych).

Dlatego dobrze się stało, że oficyna wydawnicza LTW wznowiła kapitalne wspomnienia rtm. Kornela Krzeczunowicza z wojny 1920 r. zatytułowane „Ostatnia kampania konna”. Wprawdzie Krzeczunowicz napisał je nie przed wojną, tylko w 1970 r. w Londynie z okazji 50. rocznicy kampanii 1920, ale nie zmienia to w niczym powyższego stwierdzenia – jego książka nigdy nie miała krajowego wydania, wiedzieli o niej jedynie pasjonaci i tylko tygodnik „Przekrój” opublikował na początku lat 90. nieduże jej fragmenty.

Autor pochodził z ziemiańskiej rodziny o ormiańskich korzeniach związanej ze Lwowem. Od 1915 r. służył w c. i k. 1. Pułku Ułanów. Pułk ten (z garnizonem we Lwowie) podobnie jak i niektóre inne ułańskie regimenty austro-węgierskiej armii miał do pewnego stopnia polski charakter. Większość jego żołnierzy była Polakami, a wśród oficerów rezerwy było wielu absolwentów lwowskich gimnazjów.

Pozostało jeszcze 82% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 6,15 zł miesięcznie.

    już od
    6,15
    /miesiąc
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Paweł Stachnik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

naszahistoria.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.