Car zakazał Ukrainy

Aleksander II Romanow Fot. Wikimedia Commons Aleksander II Romanow

30 maja 1876 roku Aleksander II wydał ukaz emski zakazujący używania języka ukraińskiego i nazwy Ukraina

Ukaz emski był aktem prawnym, który zabraniał używania nazwy „Ukraina”, drukowania książek, broszur, prasy i przekładów w języku ukraińskim oraz wwożenia z zagranicy na terytorium Imperium Rosyjskiego wszelkich wydawnictw wydrukowanych w tym języku.

Zabraniał także wystawiania ukraińskich spektakli teatralnych i drukowania ukraińskich tekstów do utworów muzycznych. Z bibliotek szkół wszystkich szczebli usunięto książki w języku ukraińskim. Ukaz nakazywał zamknięcie filii Cesarskiego Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego w Kijowie i gazety „Kyjiwski Telegraf”.

Nauczyciele i wykładowcy uniwersyteccy pochodzący z okręgów szkolnych: kijowskiego, charkowskiego i odeskiego mieli być przeniesieni na terytorium wielkoruskie, a ich miejsce zająć mieli Rosjanie. Dokument był tajny, jego tekst opublikowano dopiero w roku 1930.

Wydanie ukazu spowodowane było obawą caratu przed rozwojem narodowego ruchu ukraińskiego. Dekret emski powstał w konsekwencji donosu wicekuratora kijowskiego okręgu szkolnego Michaiła Józefowicza, który w 1874 poinformował cesarza o istnieniu ruchu ukrainofilskiego, który rzekomo godził w jedność państwa carów. Powołana w sierpniu 1875 przez cesarza komisja do „opracowania sposobów walki z działalnością ukrainofilską” stwierdziła, że „zezwolenie na odrębną literaturę w ludowym dialekcie ukraińskim byłoby równoznaczne z położeniem trwałych fundamentów pod przekonanie o możliwości odłączenia się Ukrainy od Rosji, choćby w dalekiej przyszłości”.

Zakaz wystawiania sztuk w języku ukraińskim uchylono w 1881 roku. Do uchylenia ukazu emskiego doszło formalnie dopiero w 1907 roku.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

naszahistoria.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.