Celina Osiecka. Usługi fotograficzne – nowa wystawa od 14 maja w Muzeum Warszawskiej Pragi

Materiał informacyjny Muzeum Warszawy
Fotografka Celina Osiecka jest autorką tysięcy portretów warszawianek i warszawiaków. W 1968 roku uzyskała tytuł Mistrza rzemiosła w dziedzinie fotografowanie, a następnie otworzyła własny zakład, który prowadzi nieprzerwanie do dziś. Od 14 maja fotografie autorstwa Celiny Osieckiej będzie można zobaczyć nie tylko w witrynie przy ulicy Zwycięzców na Saskiej Kępie, ale także w Muzeum Warszawskiej Pragi!

Celina Osiecka wciąż korzysta z analogowych metod pracy - wizerunki klientów i klientek naświetla na czarno-białych negatywach, które następnie poddaje obróbce chemicznej w ciemni, a na koniec retuszuje tradycyjną metodą ołówkową. W efekcie każda odbitka wykonana w zakładzie jest unikalna. Dawniej wykonywała zdjęcia do dokumentów i okolicznościowe, teraz przede wszystkim pamiątkowe portrety fotograficzne. Na wystawie pokazane zostaną fotografie z archiwum zakładu Celiny Osieckiej wykonane między 1962 a 2022 rokiem, wybrane spośród tysięcy uporządkowanych alfabetycznie negatywów i odbitek. Obok fotografii portretowej i okolicznościowej, przybliżony zostanie rzemieślniczy aspekt pracy fotografki – technika retuszu ołówkowego i oryginalne teczki przygotowane na egzamin czeladniczy. Zdjęcia z rodzinnego albumu Celiny Osieckiej pokażą zaś historię samego zakładu i zmieniającej się wokół niego rzeczywistości.

Wystawa Celina Osiecka. Usługi fotograficzne to nie tylko prezentacja sylwetki wyjątkowej warszawianki, ale także dokument półwiecza historii rzemiosła fotograficznego, świadectwo zmian, które zaszły w dziedzinie fotografii, w kulturze, modzie i obyczajowości.

Kuratorka wystawy, Antonina Gugała, poznała Celinę Osiecką podczas realizacji projektu artystycznego „Fotograf warszawski.” Odwiedziła wtedy 102 stołeczne pracownie fotograficzne, w każdej zamówiła swoje portrety – zdjęcia do dyplomu. Sfotografowała także witryny ponad 80 zakładów i poznała ich historię. Spotkanie z Celiną Osiecką było początkiem bliższej znajomości i zaowocowało wystawą poświęconą fotografce i towarzyszącą ekspozycji książką.

W publikacji znajdzie się wywiad-rzeka z Celiną Osiecką oraz wybór czarno-białych portretów jej autorstwa. Wystawie towarzyszyć będzie bogaty program wydarzeń dla rodzin i szkół (weekendowe spotkania rodzinne, lekcje muzealne, spacery) oraz dla dorosłych (wykłady stacjonarne i online, oprowadzania kuratorskie, spacery).

Wystawa Celina Osiecka. Usługi fotograficzne będzie otwarta od 14 maja do 16 października 2022 r. w Muzeum Warszawskiej Pragi przy ul. Targowej 50/52.

Muzeum jest czynne we wtorek, środę, piątek i niedzielę w godzinach od 11:00 do 18:00, a w czwartek i sobotę od 11:00 do 20:00.

Bilety: 5 zł / 3 zł, w czwartki wstęp bezpłatny.

kuratorka Antonina Gugała

producent Michał Tański

projekt wystawy Aneta Faner

oprawa graficzna Martyna Wyrzykowska

projekt plakatu Joanna Bębenek

Program towarzyszący: Katarzyna Chudyńska-Szuchnik

PROGRAM WYDARZEŃ TOWARZYSZĄCYCH

OPROWADZANIA KURATORSKIE

W maju, w czerwcu oraz w październiku po wystawie oprowadzi kuratorka Antonina Gugała

OPROWADZANIE ONLINE

Seria krótkich filmów z udziałem kuratorki Antoniny Gugały oraz bohaterki wystawy, Celiny Osieckiej

SPACERY PO SASKIEJ KEPIE

„Kultowe zakłady rzemieślnicze Saskiej Kępy”

Na trasie spaceru znalazły się: Zakład Fotograficzny Celiny Osieckiej, Pracownia Zegarmistrzowska Marka Drzażdżyńskiego i Cukiernia Irena. To firmy-zabytki z historią sięgającą kilku dekad. Spacer poprowadzi Katarzyna Chudyńska-Szuchnik, autorka książki „Zręczni. Historie z warszawskich pracowni i warsztatów”.

Data: 14.05.2022 i_10.09.2022, godz. 15.00 – 17.30

PANEL DYSKUSYJNY

„Fotografia rzemieślnicza. Twórcze przekształcenia”

Spotkanie o potencjale działań artystycznych w kontekście fotografii rzemieślniczej. Wśród zaproszonych gości będzie Antonina Gugała, która opowie o współpracy z Celina Osiecka oraz o projekcie „Fotograf Warszawski” (2016).

Data: wrzesień 2022

WYKŁAD

„Za fotografię rzemieślniczą”

Wykład na temat koncepcji radykalnego programu socjologii wizualnej, która skupia się na społeczno-kulturowym kontekście powstania obrazu fotograficznego. Patrzenie „za fotografie” to przyglądanie się temu, co dzieje się przed i po wykonaniu obrazu, co dzieje się z samym obrazem. Podczas wykładu przyjrzymy się z tej perspektywy zjawisku fotografii rzemieślniczej.

Data: październik 2022

WARSZTATY

Retusz ołówkowy

Wprowadzenie do techniki retuszu ołówkowego wykonywanego na materiałach negatywowych –tradycyjnej metody poprawiania wyglądu portretowanej osoby. Przybliżona zostanie historia technik retuszerskich, na podstawie przykładów oryginalnych prac zaprezentowane zostaną różnorodne metody, a najbliżej preferowanej przez Celinę Osiecka technice retuszu ołówkowego. Każdy z uczestników będzie miał okazje poddać obróbce przygotowany wcześniej negatyw.

Prowadzenie: Anna Seweryn, konserwatorka fotografii, absolwentka Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł

Sztuki ASP w Krakowie, opiekunka zasobu fotograficznego i audiowizualnego Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Data: 25.08.2022, 17.00 – 20.00

WYKONYWANIE ODBITEK

W ciemni fotograficznej zaaranżowanej w Muzeum Pragi będzie można wykonać odbitki z wywołanych już czarno-białych filmów. Kompletne wyposażenie domowej ciemni podarowane Muzeum przez Państwa Teresę i Mirosława Nowaków dopełnia kultowy powiększalnik Krokus. Warsztaty poprowadzi pan Mirosław Nowak.

Termin: Pięć spotkań warsztatowych w okresie lipiec – październik.

Szczegóły: https://muzeumpragi.pl/

Projekt zrealizowano w ramach stypendium artystycznego m.st. Warszawy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia
Dodaj ogłoszenie