Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Doris Castlerosse. Kochanka Winstona Churchilla

Czytaj dalej
Fot. Materiały prasowe, 123rtf
Richard Brooks, „The Times”

Doris Castlerosse. Kochanka Winstona Churchilla

Richard Brooks, „The Times”

Ściśle skrywany romans Winstona Churchilla z Doris Castlerosse groził potencjalnym szantażowaniem polityka. Dzisiaj poznajemy szczegóły tego zakazanego uczucia

Przez dziesięciolecia znano tylko plotki. Żaden historyk nie mógł mieć pewności, czy Winston Churchill rzeczywiście dochowywał wierności swojej żonie Clementine. Teraz jednak mamy jasne świadectwo, że pogłoski na temat związku tego męża stanu z nieco rozwiązłą Doris Castlerosse były jednak prawdziwe.

Konsekwencje ich cudzołożnego związku mogły zagrozić premierostwu Churchilla, a nawet - zmienić wynik II wojny światowej. Gdy w początkach 1942 r. przebywającej w USA Castlerosse skończyły się pieniądze, pojawiły się też obawy, że romans może narazić brytyjskiego przywódcę na szantaż.

Prawda wyłania się z trzech zdań pochodzących z nagrania magnetofonowego doradcy Churchilla Johna „Jocka” Colville’a. Taśmę nagrał on dwa lata przed śmiercią w 1987 r. Colville sprawował funkcję zastępcy osobistego sekretarza trzech brytyjskich premierów: Neville’a Chamberlaina, Churchilla i Clementa Attlee. W latach 1947-1949 był też osobistym sekretarzem księżniczki Elżbiety (dzisiejszej królowej). Swoje wspomnienia nagrał na prośbę dyrekcji archiwów Churchilla w Churchill College w Cambridge. Jednak aż do dziś żaden chyba historyk ani biograf brytyjskiego premiera nie odsłuchał całej taśmy.

„Churchill zrobił jedną okropną rzecz. Nie miał silnego popędu seksualnego i nie sądzę, aby kiedykolwiek skakał na bok. Z jednym jedynym wyjątkiem: krótkiego romansu z Doris Castlerosse” - słyszymy na nagraniu głos Colville’a.

Takie wyznanie potwierdza pomijane przez trzy dekady uwiedzenie Churchilla w latach trzydziestych przez kobietę zapamiętaną jako karierowiczka i „zawodowa kochanka” obdarzona długimi „nogami wierzchowca wyścigowego”.

O trwającym cztery lata związku jako pierwszy pisał w 2016 r. wykładowca na Uniwersytecie Aberystwyth Warren Dockter, który w tym czasie zbierał materiały do pracy o brytyjskich premierach i ich osobistych sekretarzach. W pewnym momencie zwrócił się o udostępnienie mu nagrania Colville’a. „Taśma była długa i nudna… do czasu fragmentu, który zabrzmiał jak prawdziwa bomba” - mówił trzy miesiące temu Dockter. Jest on także autorem książki „Churchill and The Islamic World”.

Colville mówi, że Churchill przebywał razem z Castlerosse w „domu słynnej amerykańskiej aktorki we Francji i z pewnością mieli wtedy romans”. Chodziło o rezydencję Maxine Elliott.

W 2014 r. Dockter pracował jako główny researcher Borisa Johnsona, gdy ten gromadził materiały do swojej opasłej biografii brytyjskiego premiera. Po przesłuchaniu taśmy Colville’a podzielił się odkryciem z profesorem historii i znawcą życia oraz dzieła Churchilla Richardem Toye, z którym wcześniej współpracował na Uniwersytecie Exeter. Obaj postanowili spotkać się z wielokrotnie nagradzanym dokumentalistą Denysem Blakewayem.

Dalej dowiesz się:

- do kiedy trwał romans Churchilla

- skąd pochodził jego wybranka

- jak Churchill poznał Doris Castlerosse

 

Pozostało jeszcze 73% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 6,15 zł miesięcznie.

    już od
    6,15
    /miesiąc
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Richard Brooks, „The Times”

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

naszahistoria.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.