Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie ucztowali rycerze? Rząd wsparł archeologa z Koszalina

Piotr Polechoński
Piotr Polechoński
Pozostałości po średniowiecznym zamku rycerskim na terenie powiatu szczecineckiego
Pozostałości po średniowiecznym zamku rycerskim na terenie powiatu szczecineckiego Fot. Andrzej Kuczkowski
Koszaliński archeolog z dofinansowaniem z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego! Dzięki niemu będzie mógł zbadać więcej średniowiecznych siedzib rycerskich na Pomorzu.

Dokładna nazwa projektu, który dostał rządowe wsparcie w wysokości 45 tys. zł, to "Podzamcza średniowiecznych siedzib rycerskich na Pomorzu - problem badawczy i konserwatorski”. Jego autorem jest koszaliński archeolog Andrzej Kuczkowski, a instytucją wiodącą Fundacja Relicta z Poznania, zajmująca się na co dzień badaniami archeologicznymi oraz ochroną dziedzictwa historycznego.

- Oczywiście, bardzo się cieszę z tego dofinansowania. Projekt ten umożliwi znaczne rozszerzenie prac badawczych nad zagadnieniem średniowiecznych siedzib rycerskich na Pomorzu Środkowym – mówi Andrzej Kuczkowski. Archeolog z Koszalina badania w tym kierunku - przy wsparciu szeregu instytucji i osób - prowadzi już od pięciu lat. - To właśnie dzięki tym badaniom udało się stwierdzić ponad wszelką wątpliwość, że w naszym regionie zachowały się pozostałości po niemalże 200 zamkach rycerskich, które miały formę kopca ziemnego z reguły otoczonego fosą, a na szczycie takiego kopca znajdowała się wieża obronno-mieszkalna - ujawnia Andrzej Kuczkowski. Dodaje też, że pierwsze takie dwory pojawiły się w naszym regionie około połowy XIV wieku, a zanikały stopniowo aż do wieku XVII, kiedy przestało istnieć państwo pomorskie. - Niestety, w odróżnieniu od ziemi lubuskiej czy Śląska, na naszym terenie nie zachowała się żadna taka wieża. Ostatnia istniejąca, we wsi Ostre Bardo, była zamieszkana jeszcze w połowie XIX wieku. Zachowały się za to same kopce, fosy i wały, a artefakty z nich wydobywane przynoszą nam olbrzymią ilość cennych informacji. Co ciekawe, na jednym z takich obiektów odkryto jeden z największych w tej części Polski zbiór średniowiecznych militariów – podkreśla archeolog.

Andrzej Kuczkowski zapowiada, że planowane badania podzielone są na dwa główne etapy: badania nieinwazyjne (magnetometrem) oraz wykopaliskowe. Zostaną one przeprowadzone w bezpośrednim sąsiedztwie kilku najlepiej zachowanych reliktów zamków (m. in. w Wierzchowie, Wilczych Laskach i Brzeźnie - wszystkie te miejscowości leżą na terenie powiatu szczecineckiego). - Dzięki nim poznamy zasięg podzamczy, a także funkcje, które mogły pełnić w średniowieczu. Odpowiemy na pytanie jakie zajęcia gospodarcze były w nich prowadzone, ile osób mogło je zamieszkiwać i czy były również otoczone jakąś formą fortyfikacji – wyjaśnia nasz rozmówca. - Liczymy oczywiście także na odkrycie przedmiotów, które rzucą więcej światła na ówczesną kulturę rycerską i rodzaj wyrobów luksusowych sprowadzanych z terenów Europy Zachodniej. Co szczególnie ważne, pozyskane dzięki temu informacje zostaną wykorzystane nie tylko w pracach naukowych, ale również w promocji dziedzictwa archeologicznego jako jednego z walorów turystycznych naszego regionu - dodaje archeolog z Koszalina.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera