Jaka inflacja w lutym 2024? GUS opublikował najnowsze dane. „Takim stanem rzeczy nie będziemy jednak się cieszyć długo"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o inflacji za luty. – W lutym dynamika CPI spadła z 3,7 do 2,8 proc. w porównaniu do zeszłego roku. – Inflacja w Polsce po raz pierwszy od marca 2021 r. znalazła się w dopuszczalnym paśmie wahań wokół 2,5-proc. celu NBP – wskazuje analityk Bartosz Sawicki. Ekspert przypomina, że wzrost cen ostatni raz przyspieszył dokładnie rok temu, gdy dynamika CPI osiągnęła rekordowy, najwyższy od grudnia 1996 r., poziom 18,4 proc. r/r.

Spis treści

Inflacja w lutym blisko celu NBP. „Takim stanem rzeczy nie będziemy jednak się cieszyć długo"

– W lutym ceny konsumenckie były o 2,8 proc. wyższe niż przed rokiem. Inflacja w Polsce po raz pierwszy od marca 2021 r. znalazła się w dopuszczalnym paśmie wahań wokół 2,5-proc. celu NBP. Wzrost cen ostatni raz przyspieszył dokładnie rok temu, gdy dynamika CPI osiągnęła rekordowy, najwyższy od grudnia 1996 r., poziom 18,4 proc. r/r. – wskazał w przesłanym nam komentarzu Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

Jak podkreśla, ze względu na przetasowania w koszyku inflacyjnym odczyt za styczeń zrewidowano z 3,9 do 3,7 proc. r/r. Ceny w porównaniu z poprzednim miesiącem podniosły się o 0,3 proc., paliwa podrożały o 3,2 proc. m/m, ale o 0,4 proc. potaniała żywność. – Inflacja bazowa, która 2023 r. zakończyła na poziomie 6,9 proc. r/r, znajduje się prawdopodobnie w okolicach 5,5 proc. i jest najsłabsza od końcówki 2021 r. – zauważa.

– Od kwietnia zobaczymy ponowny wzrost wskaźnika min. z uwagi na wygaszanie działań osłonowych – wskazują ekonomiści Polskiego Instytutu ekonomicznego za pośrednictwem platformy X.

Ekspert prognozuje, że w bieżącym miesiącu inflacja spadnie w okolice 2,5 proc. r/r, osiągając cel NBP. Jednocześnie podkreśla, że „takim stanem rzeczy nie będziemy jednak się cieszyć długo". Jak wyjaśnia, już wiosną dynamika CPI zacznie się podnosić. Od kwietnia zostanie przywrócona 5-proc. stawka podatku VAT na żywność, co w świetle szacunków NBP podbije dynamikę CPI o nieco mniej niż jeden punkt proc. – W dalszej części roku powinny w zostać odmrożone ceny energii. W skrajnym scenariuszu, prezentowanym przez bank centralny, może to wywindować inflację w okolice 8,5 proc. r/r – wskazuje.

Co ze stopami procentowymi?

Sawicki przyznaje, że wciąż nie znamy szczegółów strategii wycofywania się rządu z działań osłonowych, to jego zdaniem, na koniec roku ceny konsumenckie będą rosnąć w znacznie słabszym tempie – 5-6 proc. r/r.

– Nie zmienia to jednak oceny, że w obliczu rozpędzania się dynamiki PKB powyżej 3 proc. r/r i krzepnięcia konsumpcji Rada Polityki Pieniężnejnie zdecyduje się w najbliższych kwartałach na wznowienie luzowania. Stawia to złotego w unikalnym w skali świata położeniu i sprawia, że rodzima waluta ma swoje pięć minut. W minionych dniach EUR/PLN przebił barierę 4,30 zł, a euro kosztowało najmniej od pandemicznego marca 2020 r. – podaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu