1/14
Lubuskie jest w stanie zachwycić nawet najbardziej...
fot. Anna Wańczko

Lubuskie ruiny, zamki, pałace - jedyne takie miejsca w Polsce! Na żywo zapierają dech. Musicie je zobaczyć!

Lubuskie jest w stanie zachwycić nawet najbardziej wymagających. Wystarczy tylko wiedzieć, gdzie szukać. Jeśli lubicie ruiny, zamki, to koniecznie musicie odwiedzić te miejsca! CZYTAJ DALEJ >>>

Zobacz również: KOSTRZYN NAD ODRĄ. Historia dawnych koszar przy ul. Mickiewicza

2/14
SANTOK...
fot. mat. Gminy Santok

SANTOK

SANTOK
Na santockim szlaku poznacie mnóstwo historycznych ciekawostek oraz będziecie blisko przepięknej przyrody, która na każdym kroku będzie uświadamiać, że to jedno z najlepszych miejsc na aktywny wypoczynek. Dodatkowo uroku wyprawie dodaje przepiękny widok ciągnącej się wzdłuż drogi Warty.

Historia Santoka jest bardzo wciągająca. Odwiedzając Muzeum Grodu Santok poznacie nie tylko dzieje okolicy. Zobaczycie również wielką makietę miejscowości oraz kulturalne drobnostki sprzed wieków. Jesteśmy pewni, że nigdzie indziej nie dowiedziecie się więcej o Santoku. A gdy już poznacie wszystkie jego uroki, koniecznie wybierzcie się do Santoczna, gdzie przeniesiemy się w czasie do końca XVIII wieku. To właśnie tam znajduje się legendarny kamień, a na nim tablica z wizerunkiem maszyny parowej, która zmieniła świat. Ale dlaczego właśnie tu słynny wynalazek upamiętniono tablicą? Tę tajemnicę pozostawiamy Wam do okrycia.



Atrakcje w okolicy:
- Muzeum Grodu Santok (ul. Wodna 4, Santok; tel. 48 95 731 61 08)
- Wieża widokowa na terenie grodziska
- 127-letni, najstarszy na świecie lodołamacz "Kuna" (Gorzów Wlkp.)
- Kłodawka - najdłuższa rzeka świata (Gorzów Wlkp.)

Zobacz również: KOSTRZYN NAD ODRĄ. Historia dawnych koszar przy ul. Mickiewicza

3/14
PRZEWÓZ - WIEŻA BALTAZARA W KTÓREJ STRASZY...
fot. Archiwum

PRZEWÓZ - WIEŻA BALTAZARA W KTÓREJ STRASZY

PRZEWÓZ - WIEŻA BALTAZARA W KTÓREJ STRASZY
Świadkowie zarzekają się, że późną nocą, najczęściej 15 lipca, w okolicy wieży zwanej nie tylko przez mieszkańców, ale i historyków Głodową, słychać szczęk łańcuchów i okropne jęki. Kto tak jęczy?

Nasza bohaterkę, Wieżę Baltazara, nie jest trudno znaleźć. Drogowskaz znajdziemy przed siedzibą urzędu gminy w Przewozie. Jakieś trzysta metrów od rynku znajdziemy dwa zalesione wzgórza. Jedno z nich, o czworobocznym kształcie, to dawny gród, drugie, owalne, jest śladem podgrodzia.

Po założeniu miasta podgrodzie zamarło, gród zaś funkcjonował nadal i wzmocniony został stołpem, czyli właśnie murowaną, cylindryczną wieżą...

Nasza opowieść rozpoczyna się u progu XV wieku. W 1413 roku Przewóz kupił książę Jan I Żagański i włączył do swojego księstwa. I teraz trochę jak w bajce... Książę Jan I miał czterech synów. Po jego śmierci nastąpił podział dziedziny - Jan II i Wacław otrzymali Przewóz a Żagań i Nowogród pozostał przy Baltazarze i Rudolfie.

Między braćmi narastała - delikatnie mówiąc - niechęć. Najbardziej niezadowolony był najmłodszy z braci Jan II, który rozpoczął walkę z Baltazarem i Rudolfem o Żagań i Nowogród.

Z biegiem lat sytuacja się krystalizowała. Wacław wstąpił do klasztoru i zrezygnował ze swoich praw. Rudolf zginął w bitwie pod Chojnicami. Zostało ich tylko dwóch. Baltazar, uwikłany w wewnętrzne konflikty dzielnicowe, oddał Nowogród w zastaw Janowi II. Temu było mało i zażądał Żagania. Aby zdobyć to miasto związał się z królem Czech Jerzym, który w 1461 roku nadał Żagań Janowi II jako lenno królewskie.



Baltazar potajemnie opuścił Żagań i schronił się we Wrocławiu. Jednak nie dał za wygraną. W 1467 roku na czele dwustu zbrojnych wyruszył przeciwko Janowi II odbijając Żagań.

Wojna między braćmi trwała ze zmiennym szczęściem do 1472 roku. Na początku maja Jan II rozpoczął oblężenie Żagania. Załoga żagańskiego zamku skapitulowała 7 maja 1472 roku, a Baltazara z rozkazu księcia Jana, przewieziono do Przewozu i uwięziono w lochu wieży tamtejszego zamku.

Jak chce legenda fetując zwycięstwo Jan po prostu zapomniał o uwięzionym w Przewozie bracie. Przypomniał sobie po... dwóch miesiącach. Zamknięty w ciemnicy Baltazar, bez pożywienia i wody, zmarł, przeklinając przed śmiercią Jana i jego potomstwo.

Wieża od tego czasu nosi nazwę Wieży Głodowej. Znana jest również opowieść o okrutnym księciu, który skazał na śmierć głodową swego brata. I o duchu nieszczęsnego księcia, który pobrzękując łańcuchami miota się w wieży.

Do środka raczej nie wchodźmy, cegły przy wejściu trzymają się na słowo honoru.

ATRAKCJE W OKOLICY:
- Wieża rycerska w Żarkach Wielkich (odległość: 23 km)
- Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny w Przewozie (odległość: 18 km)
- Wieża rycerska w Trzebielu (odległość: 18 km)
- Zabytkowa zabudowa w Żarach (odległość: 23 km)

Zobacz również: KOSTRZYN NAD ODRĄ. Historia dawnych koszar przy ul. Mickiewicza

4/14
MURY OBRONNE W GORZOWIE...
fot. Archiwum

MURY OBRONNE W GORZOWIE

MURY OBRONNE W GORZOWIE
Początek budowy murowanych obwarowań prawdopodobnie przypada na lata 20. XIV w. Zastąpiły one ziemno-drewniane fortyfikacje, których istnienie poświadczył dokument z 1257 r. W dokumencie tym stwierdzono, że w tym czasie w Gorzowie istniała palisada wraz z wrotami. Wymiana drewniano ziemnych fortyfikacji na murowane trwała kilkadziesiąt lat. Mury miejskie wzniesiono z kamieni narzutowych, w górnych partiach uzupełniając je cegłą. Po stronie północnej, między bramami Młyńską i Santocką stanęło 21 baszt, które wzmocniły mury obronne. Baszty te, tzw. łupinowe, były wysunięte przed lico muru i otwarte do wnętrza średniowiecznego miasta. Południowa część obwarowania, od strony Warty, pozbawiona była baszt. Do obrony służył pojedynczy mur, ponadto dodatkową funkcję obronną spełniała rzeka. W południowo-wschodniej części założenia znajdował się zamek krzyżacki, który miał własny system obronny. Otwory strzelnicze znajdowały się w górnych partiach murów, a komunikacja na tym poziomie odbywała się przez drewniany ganek. Do obwarowań od wnętrza miasta dostęp ułatwiała uliczka omurna. Od zewnątrz do miasta dostęp był utrudniony przez wspomnianą Wartę, lokalne cieki wodne i stawy oraz fosa. Wjazd do miasta był możliwy przez trzy bramy: Santocką od wschodu, Młyńską od zachodu i Mostową od południa.



źródło: zabytek.pl
Więcej o murach obronnych Gorzowa;nf

ATRAKCJE W OKOLICY
- Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp. (odległość: 1 km)
- Reduta w Gorzowie Wlkp. (odległość: 1 km)
- Katedra pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wlkp. (odległość: 1 km)

Zobacz również: KOSTRZYN NAD ODRĄ. Historia dawnych koszar przy ul. Mickiewicza

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Suza - najmłodsza funkcjonariuszka zielonogórskiej policji ma za sobą pierwszą akcję

Suza - najmłodsza funkcjonariuszka zielonogórskiej policji ma za sobą pierwszą akcję

Gala sportów walki w Zielonej Górze połączy świat sportu z showbiznesem

Gala sportów walki w Zielonej Górze połączy świat sportu z showbiznesem

Rozpoczęto zdjęcia do kolejnego sezonu Wiedźmina na Netflix – zobacz gwiazdy

Rozpoczęto zdjęcia do kolejnego sezonu Wiedźmina na Netflix – zobacz gwiazdy

Zobacz również

Iga Świątek i jej koszmary. Sprawdź, kto dręczy polską numer 1  [GALERIA]

Iga Świątek i jej koszmary. Sprawdź, kto dręczy polską numer 1 [GALERIA]

Gala sportów walki w Zielonej Górze połączy świat sportu z showbiznesem

Gala sportów walki w Zielonej Górze połączy świat sportu z showbiznesem