Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Medyceusze: bezwzględnie budowali swoją fortunę, ale stworzyli też sztukę renesansu

Czytaj dalej
Michael Prodger, „The Times”

Medyceusze: bezwzględnie budowali swoją fortunę, ale stworzyli też sztukę renesansu

Michael Prodger, „The Times”

Medyceusze byli bezwzględni, cieszyli się złą sławą. Historia wzrostu potęgi i upadku rodu, który przekształcił Florencję w kulturowe centrum Europy, od dawna elektryzuje historyków

W marcu 1489 r. ówczesny władca Florencji Wawrzyniec Medyceusz (znany jako Wawrzyniec Wspaniały) napisał do swojego posłańca w Rzymie jedno zdanie: „To największa rzecz, jaka kiedykolwiek przydarzyła się naszemu rodowi”. Co wywołało taką euforię potężnego władcy? Wyniesienie jego drugiego syna Giovanniego do rangi kardynalskiej. Nowy kardynał miał ledwie 14 lat. Papież Innocenty VIII przesłał mu pierścień i czerwony biret z zaleceniem, aby nie nosił ich jeszcze przez trzy lata. Do czasu, gdy wcale nie tak święte pacholę skończy bardziej akceptowalny wiek 17 lat.

Dla Wawrzyńca wyniesienie jego syna do rangi księcia Kościoła stanowiło kulminację długiej kampanii udzielania pożyczek, zabiegów dyplomatycznych i schlebiania tej instytucji. Co ważniejsze, oznaczał też zmianę statusu rodu. Swoją dominującą pozycję Medyceusze zdobyli dzięki pieniądzom zarobionym przez należący do nich bank - wówczas był to ród tylko bankierski i kupiecki - stając się faktycznie władcami formalnej Republiki Florenckiej.

Początkowo starali się jeszcze składać gołosłowne zresztą deklaracje, że są jedynie pierwszymi wśród równych. Szybko jednak porzucili wszelkie pozory takiej równości. Ale Wawrzyniec Wspaniały zdawał sobie sprawę, że mimo całej władzy za rodem ciągnie się „swąd” zwykłego kupiectwa. Unoszący się z kardynalskich szat Giovanniego zapach kadzidła oczyszczał zatem powietrze wokół samej familii.

Banki w całej Europie

Wawrzyniec Wspaniały był kupcem i poetą. Często bronił wyższości uprawiana literatury nad prowadzeniem wojen. Na czele rodu stanął w 1469 r., gdy miał zaledwie dwadzieścia lat. Był już wtedy uznanym poetą. Później pisał zachwycające wiersze o sokolnictwie i pomagał szerzyć w Europie znajomość łaciny oraz greki.

„Narodziny Wenus” namalowane przez Sandra Botticellego w 1485 r. Obraz powstał na zamówienie Medyceuszy
Kosma starszy, jeden z protoplastów rodu Medyceuszy.

Jednak od swojego dziadka Kosmy Medyceusza nauczył się też florenckiej sztuki zakulisowych mediacji i działań jako szara eminencja. W przeciwieństwie do powszechnie panujących poglądów intelektualna energia rządzonej przez Medyceuszy Florencji nie ograniczała się tylko do sztuki i literatury. Równie dużo pieniędzy i myśli wkładano w politykę. Zdaniem Stratherna motor napędowy tej dynastii stanowiło bankierstwo. Rzeczywiście - banki w znacznym stopniu stanowiły włoski wynalazek. Słowo „bank” pochodzi od włoskiego „banco”, czyli lady czy kontuaru, przy którym pierwsi bankierzy uprawiali swoją profesję.

Założony w 1397 r. wielki bank Medyceuszy działał podobnie jak późniejsze konsorcja mafijne, bezwzględnie eliminując konkurencję i sięgając swoimi mackami samych miejscowych elit. Przez dwie dekady Wawrzyniec rządził w sposób despotyczny. Zmarł przedwcześnie w wieku 43 lat, gdy jego nadworny medyk przepisał mu na podagrę miksturę ze sproszkowanych pereł.

Pozostało jeszcze 82% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 6,15 zł miesięcznie.

    już od
    6,15
    /miesiąc
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Michael Prodger, „The Times”

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

naszahistoria.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.