Mariusz Grabowski

Najdziwniejsze i najbardziej zdumiewające wojny w historii Polski

"Polsko-polska" wojna pod Mątwami, 1666 "Polsko-polska" wojna pod Mątwami, 1666
Mariusz Grabowski

Wśród licznych wojen i konfliktów w dziejach Polski znajdziemy sporo zastanawiających, a czasami wręcz zdumiewających. Oto kilkanaście z nich

Henryk Sandomierski na krucjacie w 1154 r.

Władca postanowił wziąć udział w obronie państw chrześcijańskich na Bliskim Wschodzie w roku 1154. W jego wyprawie wziął udział Jaksa z Miechowa. Wyruszył na południe, przeszedł przez Bułgarię i Bizancjum, aż dotarł do Palestyny. Tam połączył swe siły z armią Baldwina III Jerozolimskiego. Rzekomo odwiedził on w tym czasie grób Chrystusa, a następnie powrócił otoczony nimbem świętości. Sprowadził on wtedy do Polski zakon joannitów, którzy osiedlili się w dobrach nad Nidą.

Ówczesny dziejopis zanotował: „A gdy przybył szczęśliwie do Ziemi Świętej, uczciwszy pobożnie grób Zbawiciela, złączył się z rycerstwem króla Jerozolimskiego Baldwina i z wielką odwagą i poświęceniem walczył przeciwko Saracenom, pragnąc pozyskać wieniec męczeński. Lecz gdy nie udało mu się tego szczęścia dostąpić, zabawiwszy tam rok cały i straciwszy znaczną liczbę rycerzy, już to w boju poległych, już odmienności powietrza znieść niemogących, wrócił zdrowo do ojczyzny. (…) Z jego to opowieści poczęła się dopiero szerzyć i upowszechniać w Polsce wiadomość o stanie, położeniu i własnościach Ziemi Świętej, niemniej o krwawych i zaciętych wojnach, które w jej obronie toczono z barbarzyńcami”.

Awantura o Kraków 1288-1292

30 września 1288 r. zmarł książę krakowski i sieradzki Leszek Czarny, przekazując władzę w księstwie sieradzkim najstarszemu bratu przyrodniemu Władysławowi Łokietkowi. Ten z dumą zaczął się tytułować księciem Krakowa i Sandomierza. Zajęcie stolicy Małopolski, choć bez Wawelu, pomimo początkowych zwycięstw w bitwach pod Skałą i Święcicami, nie było trwałe i rychło Łokietek musiał uchodzić z miasta, które zostało zdobyte przez Henryka IV Probusa, i z którego - jak podaje legenda - wydostał się tylko dzięki pomocy franciszkanów. W drugiej połowie 1289 r. zdołał książę kujawski umocnić swoje panowanie w księstwie sandomierskim.

Dalej dowiesz się:

- kiedy wybuchła wojna kokosza

- w jakich okolicznościach wybuchło powstanie sejnieńskie

- jak polska weszła na wojenną ścieżkę z państwem z Dalekiego Wschodu 

 

Pozostało jeszcze 88% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 6,15 zł miesięcznie.

    już od
    6,15
    /miesiąc
Mariusz Grabowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

naszahistoria.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.