
Makieta Dawnego Poznania
Przyjeżdżając do stolicy Wielkopolski, warto zobaczyć Makietę Dawnego Poznania, która znajduje się w podziemiach klasztoru oo. franciszkanów na Górze Przemysła. Powstawała sześć lat i zajmuje ponad 50 m kw. Składa się z ponad 2 tys. elementów wykonanych z papieru, modeliny i plastiku oraz tworzyw używanych we współczesnym modelarstwie. Makieta przedstawia m.in. ratusz, a także kwartał kamienic z podwórzami, na których rośnie trawa. Makieta jest wykonana w skali 1:150, co pozwala na oddanie szczegółów, takich jak pojedyncze cegiełki kościelnych murów, rzeźbione okienne ramy, polichromie na ratuszu czy ozdobne, architektoniczne detale. Pokazy są dostępne codziennie, a bilety kosztują od 18 do 24 zł.
Czytaj dalej i sprawdź naszą listę --->

Miecz św. Piotra
W Poznaniu znajduje się też miecz świętego Piotra. Oręż jest świadkiem rodzącego się państwa polskiego i dowodem włączenia go w krąg kultury europejskiej. To pierwszy zabytek chrześcijańskiej Polski. Zabytek, który dotarł tu już jako pamiątka około 968 roku. Znajduje się on w Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu przy ul. J. Lubrańskiego 1.
Czytaj dalej i sprawdź naszą listę --->

Kościół z diabelskimi pazurami
W Poznaniu na Ostrowie Tumskim wybudowano kościół pw. Najświętszej Maryi Panny. To w nim dawni mieszkańcy Poznania prosili Matkę Boską o łaski. Jedna z legend zdradza, że nie podobało się to szatanowi, który wyznaczył biesy mające zlikwidować kościół. Próbowali wyrwać go z fundamentami i wyrzucić do Warty, jednak budowla była tak solidnie zbudowana, że im się to nie udało. Wraz ze wschodem słońca złe demony musiały wrócić do piekła. Ślady „pazurów diabła” można zauważyć w jednym z narożników kościoła, od zewnętrznej strony katedry.
Czytaj dalej i sprawdź naszą listę --->

Trakt Królewsko-Cesarski
W ramach zwiedzania Poznania warto wybrać się na Trakt Królewsko-Cesarski. Na jego terenie znajduje się m.in. Katedra Poznańska, w której pochowano, aż 7 królów z dynastii Piastów. Długość traktu turystycznego wynosi 4,5 km i przecina trzy obszary historycznego Poznania: Ostrów Tumski wraz z Bramą Poznania, czyli multimedialną ekspozycją opowiadającą o początkach państwa polskiego, Stare Miasto i Śródmieście.
Czytaj dalej i sprawdź naszą listę --->