Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Piotr Osuch: rekordowy oszust w historii III RP

Czytaj dalej
Fot. Piotr Sadurski/Newsweek Polska/Reporter
Jakub Szczepański

Piotr Osuch: rekordowy oszust w historii III RP

Jakub Szczepański

Piotr Osuch - „geniusz finansów z Biłgoraja” - działał pod koniec lat 90. Wykiwał między innymi słynnego piłkarza Romário na pięć milionów dolarów

Chociaż nie zdał matury, biegle posługiwał się kilkoma językami i uchodził za rekina finansjery. Dysponował lewymi papierami - m.in. paszportami brytyjskim i włoskim, więc mógł poruszać się po całym świecie. Uchodził za sympatycznego i grzecznego. Typ faceta, który nigdy się nie denerwuje. I pewnie ma dobre podejście do ludzi, skoro nie tylko wzbudza zaufanie przedsiębiorców czy dziennikarzy, ale też kumpli spod celi.

„Nabawiłem się przy nim samych kompleksów, jego styl robienia interesów chyba nas przerasta” - pisze z uznaniem na forum internetowym jeden ze współwięźniów. „Siedziałem z nim ponad miesiąc w Chełmie i bardzo go szanuję. Zapewniam o jego prawdomówności” - można wyczytać w innym wpisie. Trudno się dziwić. Piotr Osuch nauczył się oszukiwać do perfekcji.

„Opowieściami swoimi omamił wielu ludzi. Niektórzy nadal mu wierzą” - mówił sędzia Paweł Pieczonka, kiedy w marcu 2006 r. uzasadniał wyrok skazujący kombinatora z Biłgoraja na 14 lat więzienia, 1,5 mln zł grzywny oraz obowiązek naprawienia krzywdy. Bez ogródek opowiadał o zachłanności i chciwości skazanego. Nazywał go „patologicznym kłamcą” i „zdemoralizowanym oszustem”. „Roztaczał wokół siebie legendę. Miał być międzynarodowym finansistą, bankierem, który potrafi bardzo korzystnie zainwestować pieniądze” - wyliczał sędzia.

Trudno się dziwić, że Osuch został przez media nazwany „najsłynniejszym oszustem Lubelszczyzny”. Oszukiwał nie tylko lokalnych przedsiębiorców, którym obiecywał pomoc w załatwieniu milionowych kredytów w dolarów. Wyłudził też pieniądze od australijskiej firmy Sherwood Group. Bez wątpienia jego najbardziej znaną ofiarą stał się brazylijski piłkarz Romário da Souza Faria, który przekazał złodziejowi 4,85 mln dol. Fani międzynarodowego futbolu mieli nie lada gratkę - mogli oglądać legendę na żywo, gdy sportowiec zjawił się pewnego dnia w lubelskiej prokuratury przy ul. Okopowej.

Zaczynał na emigracji

Zanim Piotr Osuch przebojem wkroczył na czołówki największych gazet, został zwykłym emigrantem z Lubelszczyzny. Urodził się w Biłgoraju pod koniec lat 60., u schyłku epoki gomułkowskiej. Syn milicjanta, niektórzy piszą nawet, że esbeka. W kraju udało mu się skończyć szkołę podstawową i liceum ogólnokształcące. Matury nie zdawał, ale poszedł do policealnego studium dla elektroradiologów w Lublinie. Najwidoczniej nie szło mu na wolnym rynku, bo w latach 90. wyjechał do Wielkiej Brytanii ze swoją dziewczyną. Tam podobno handlował preparatami odchudzającymi. I oczywiście robił przekręty.

Dalej dowiesz się:

- jak zaczęła się kryminalna kariera Osucha

- gdzie Osuch zaliczył swoją pierwszą spektakularną wpadkę

- w czym pomógł Osuchowi Michael Jackson

Pozostało jeszcze 82% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 6,15 zł miesięcznie.

    już od
    6,15
    /miesiąc
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Jakub Szczepański

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

naszahistoria.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.