Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Poborca podatkowy napisał największe francuskie przeboje

Czytaj dalej
Fot. DALMAS/SIPA/East News
"The Times"

Poborca podatkowy napisał największe francuskie przeboje

"The Times"

To on stworzył takie hity jak „Les Champs Élysées”, „Nathalie” czy „Et si tu n’existais pas”. Człowiek ikona francuskiej muzyki, piszący teksty dla największych. Pierre Delanoë i jego fabryka piosenek

Klasyczne powiedzenie „kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana” w przypadku Pierre’a Leroyera sprawdziło się dosłownie. W czasie II wojny światowej studiował prawo, a po niej znalazł pracę jako poborca podatkowy. Dobrze wykonywał swoją pracę, więc awansował - na inspektora. Ale 32-letni Leroyer czuł, że to nie to. Wieczorami po pracy - zainspirowany twórczością swego szwagra Géralda Biesela - zaczął pisać teksty piosenek. I zdobył opinię jednego z najwybitniejszych tekściarzy Francji oraz jednego z najważniejszych twórców muzyki popularnej w Europie w drugiej połowie XX w. Spod jego pióra wyszły takie przeboje jak „Les Champs Élysées”, „Nathalie”, „Et si tu n’existais pas”.

Dziś nie sposób wyobrazić sobie francuskiej muzyki popularnej drugiej połowy XX w. bez Pierre’a Delanoë - pod takim nazwiskiem pisał Leroyer. Przyjął pseudonim (nazwisko babci), by nie spotkać się z zarzutami o kompromitowanie urzędu skarbowego, w którym pracował, „niepoważnymi zajęciami”. A gdy pracę poborcy podatkowego rzucił, pseudonimu twórczego już nie zmieniał.

Zmarły w 2006 r. autor napisał 4-5 tys. tekstów piosenek. Wśród nich około pół tysiąca przebojów. Dokładnej liczby tekstów, które wyszły z pod jego pióra, nikt nie policzył, ale wkład Delanoë w świat francuskiej piosenki jest nieoceniony. „Ważył każde słowo w tekście” - mówił o nim Charles Aznavour. Michel Sardou podkreślał, że on wręcz zanurzał się w piosenkach, które pisał. Johnny Hallyday nazywał go najważniejszą osobą kształtującą smak francuskiej piosenki.

Z jego niezwykłego talentu posługiwania się słowem korzystała większość gwiazd. Ich wykonania utworów Delanoë zdobiły listy przebojów w czasach powojennej prosperity, a także w okresie późniejszym.

Sporo hitów jego autorstwa dotarło do Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, gdzie w wersjach angielskich śpiewali je choćby Elvis Presley, Frank Sinatra, Barbra Streisand, Shirley Bassey czy Tom Jones. Nic dziwnego, że nazywano go „papieżem francuskiej piosenki”. On sam jednak twierdził, że jego sukcesy to pochodna przypadku oraz konsekwencja szansy, którą otrzymał, a której nie zmarnował.

Pierre Delanoë pisał teksty piosenek m.in. dla Édith Piaf
CC BY-SA 3.0 Pierre Delanoë studiował prawo, zaczął pracę w urzędzie skarbowym, ostatecznie skupił się na pisaniu piosenek. Zmarł w wieku 88 lat

Pierre Charles Marcel Napoleon Leroyer (tak brzmią jego pełne personalia) urodził się w grudniu 1918 r. W czasie wojny walczył w oddziale obrony przeciwlotniczej. Po przegranej wojnie przez Francję w 1940 r. wrócił na studia prawnicze na uniwersytecie, a po wojnie podjął pracę na stanowisku inspektora podatkowego. Jako urzędnik państwowy miewał nieco wolnego czasu, co pozwalało mu rozwijać swoje zainteresowania literackie, a w ramach hobby zająć się pisaniem piosenek. Co ciekawe, początkowo Pierre chciał śpiewać. Jako piosenkarz nie odniósł zbyt wielkich sukcesów, ale udało mu się wystąpić w Central de la Chanson na Montmartrze.

Dalej dowiesz się:

- jakie były największe przeboje Delanoë

- w jaki ruch radyklany za młodu zaangażowany był Delanoë

- piosenki jakiego amerykańskiego gwiazdora tłumaczył Delanoë

 

Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 6,15 zł miesięcznie.

    już od
    6,15
    /miesiąc
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

"The Times"

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

naszahistoria.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.