Pomnik Błękitnego Generała w Warszawie!

Piotr Rzewuski
Udostępnij:
Jako jeden z niewielu najwyższych rangą polskich oficerów walczył kolejno z Rosjanami, Austriakami, Niemcami, Ukraińcami i Bolszewikami. Stał się wzorem żołnierza, obywatela, społecznika i wychowawcy młodzieży. Generał Józef Haller dawał przykład osobistego męstwa, wiary i poświęcenia. Ten Honorowy Obywatel Warszawy zasłużył na upamiętnienie w stolicy.

Podstawy polskiego harcerstwa czy Polskiego Czerwonego Krzyża, które współtworzył, dały asumpt do powstania prężnych organizacji społecznych o stuletniej już dziś tradycji, powszechnie znanych i szanowanych. To doskonały wzorzec dla młodego pokolenia Polaków, którego patriotyczny i wychowawczy rozwój stanowił zawsze dla generała istotny fragment działalności.
Ceniony w stolicy Polski, ceniony w całym kraju, niezwykle serdecznie przyjmowany przez amerykańską Polonię, dodawał otuchy żołnierzom i cywilom, inspirował duchownych i świeckich, leciwych weteranów zrywów powstańczych jak i akademicką młodzież. Zwalczał totalitaryzm nazistowski i komunistyczny. Swoją postawą przyczynił się do obrony Warszawy przed zajęciem jej przez barbarzyńskie oddziały bolszewickie.

Pomnik generała Józefa Hallera powstaje staraniem Fundacji Inicjatyw Patriotycznych, która kontynuuje działania podjęte wcześniej przez Społeczny Komitet Organizacyjny Obchodów Patriotycznych i Stowarzyszenie „Solidarność Walcząca”, przy współudziale Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół”. Pomysł lokalizacji pomnika został już wcześniej wpisany w Plan Rewitalizacji Placu Hallera w miejscu postawionej 4 lata temu tablicy pamiątkowej.

Zgodnie z obowiązującą w Warszawie procedurą wniosek w sprawie wzniesienia pomnika złożony został (w lutym br.) do Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków. Jak można się było spodziewać z niechęcią wobec inicjatywy wystąpili nieliczni na szczęście „prascy aktywiści”.

Fundacja Inicjatyw Patriotycznych miała nadzieję, że w sierpniu tego roku odsłonięciem pomnika uda się uczcić rocznicę urodzin generała i rocznicę „Bitwy Warszawskiej”. Opieszałość, czy zła wola uniemożliwiły ten zamiar. Nie tracimy jednak wiary, że jeszcze w tym roku pomnik powstanie i kolejne organizowane przez nas coroczne uroczystości przypominające Błękitnego Generała, honorowego obywatela Warszawy odbywać się będą przy godnym tej postaci pomniku.

Pomnik autorstwa artysty – rzeźbiarza Stanisława Szwechowicza ma mieć całkowitą wysokość 3,90 m., w tym stojąca postać generała 2,50 m., a cokół 1,40 m.

Jak swoje dzieło opisuje artysta: „Projekt pomnika przedstawia postać gen. Hallera w pozie stojącej, prawa ręka oparta na szabli. Postać ukazana w swobodnej pozie – lekko rozchylony płaszcz wojskowy z charakterystycznym futrzanym kołnierzem, pod płaszczem mundur z atrybutami odpowiednimi dla epoki. Koncepcja ukazuje wybitnego dowódcę, jakim był gen. Haller, w ujęciu pełnym siły i energii. Stąd prócz elementu wojskowego – szabli, jest gest lewej ręki i dłoni, wskazującej jakby na umiejscowione na cokole osobiste przesłanie gen. Hallera: „Dla Ciebie Polsko I Dla Twojej Chwały”. Ten gest lewej dłoni jest przeznaczony dla obecnych i przyszłych pokoleń, wskazując na obowiązek wielkiego oddania dla spraw Ojczyzny.

Na jednej ze ścian cokołu znajdzie się tablica z czarnego granitu z tekstem „W hołdzie Polonii, która na wezwanie stawała zawsze, by bronić Ojczyzny. Dziś, tak jak kiedyś, bliska więź z Macierzą potrzebna jest Polsce, Europie i Światu. Chwała polskim Sokołom rozsianym po świecie broniącym wszędzie Ojczystego Gniazda”.

Idea budowy pomnika spotyka się z coraz szerszym poparciem wśród Polonii. Powstały honorowy komitet budowy pomnika liczy już ponad trzydzieści osób ze świata polityki, nauki i jest nadal otwarty dla wszystkich chętnych (zgłoszenia na adres fundacja@inicjatywy-patriotyczne.pl).

Piotr Rzewuski
Prezes Zarządu Fundacji Inicjatyw Patriotycznych
Przewodniczący Społecznego Komitetu Organizacyjnego Obchodów Patriotycznych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jest już nowy odcinek programu Fight Raport!

Wideo

Materiał oryginalny: Pomnik Błękitnego Generała w Warszawie! - Polska Times

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasza Historia
Dodaj ogłoszenie