Filip Musiał

SB: "Można neutralizować wystąpienia hierarchii poczynaniami samego kleru"

Według Gomułki, jedynym poważnym przeciwnikiem władzy ludowej w Polsce był Kościół katolicki. Fot. NAC, 51-20-1 Według Gomułki, jedynym poważnym przeciwnikiem władzy ludowej w Polsce był Kościół katolicki.
Filip Musiał

Służba Bezpieczeństwa starała się przejąć kontrolę nad kościołami i manipulować ich działalnością. Nie zawsze jednak tak było - w latach 40. i 50. bezpiece przyświecały bardziej radykalne cele. Duchowni bywali aresztowani, stawali przed sądem. Niektórzy zapłacili życiem

W latach 70. podkreślano, że celem działania Departamentu IV jest uzyskanie „wyjść do prowadzenia działalności kształtujących sytuację […] w pożądanych politycznie kierunkach”. SB starała się bowiem przejąć kontrolę nad kościołami oraz związkami wyznaniowymi i manipulować ich działalnością. Nie zawsze tak było - w latach 40. i 50. bezpiece przyświecały bardziej radykalne cele.

Wprowadzenie w Polsce komunizmu musiało się wiązać ze zniszczeniem elity narodowej. Zadanie to realizowali obaj okupanci jeszcze w czasie II wojny światowej. Później kontynuowali je Sowieci i wykonawcy ich polityki z Polskiej Partii Robotniczej i Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Wprowadzenie totalitaryzmu wiązało się zatem z kolejnymi falami represji, które miały uderzać w warstwy państwowotwórcze, będące fundamentem niepodległej II Rzeczypospolitej. Także duchowieństwo miało zostać zniszczone, jako z zasady kierujące się systemem wartości sprzecznym z ideologią materialistyczną.

Pozostało jeszcze 87% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 6,15 zł miesięcznie.

    już od
    6,15
    /miesiąc
Filip Musiał

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

naszahistoria.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.