Skarby w Lubuskiem znajdowane są najczęściej przypadkiem. Niektóre są warte fortunę! Takie znaleziska odkryto w naszym regionie
Rolnik na polu znalazł prawdziwy skarb
Lipiec 2021. Pod koniec lipca rolnik z powiatu sulęcińskiego pracował na polu. Podczas prac natknął się na... zabytki archeologiczne sprzed kilku tysięcy lat.
We wtorek, 27 lipca, rolnik z powiatu sulęcińskiego pracował na polu. W trakcie usuwania kamieni, które uszkadzały maszyny rolnicze, odkrył... wyroby z brązu! Natychmiast przerwał prace i zabezpieczył teren. Dzień później o odkryciu powiadomił służby konserwatorskie. Przeprowadzono oględziny miejsca znalezienia artefaktów.
Zabytki miały szczęście - znajdowały się tuż pod warstwą orną, dlatego nie zostały przypadkowo zniszczone wcześniej. Teraz czeka je badanie metodą archeologiczną. Trzy berła sztyletowe, trzy sztylety brązowe, siekierka, dłuto i toporek można wstępnie uznać za skarby kultury unietyckiej (2 300 rok p.n.e. - 1 600 rok p.n.e.). Odkrycie jest bardzo dużą wartością dla dziedzictwa kulturowego, tym bardziej, że występowanie większej liczby artefaktów, niż jedno berło i sztylet na raz jest bardzo rzadkie.
Jak informuje Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków, znalazca zachował wzorową postawę - zawiadomił odpowiednie organy i nie prowadził dalszych prac na własną rękę, co mogłoby uszkodzić przedmioty.