Sto lat temu Śląsk wrócił do macierzy — NBP emituje jubileuszowe monety kolekcjonerskie

Materiał informacyjny NBP
Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo emisji pieniądza i tworzy warunki do działania systemu bankowego. Ale jego misja obejmuje również realizację założenia, że emitowane przez NBP monety kolekcjonerskie i okolicznościowe, prócz tego, że mają wartość płatniczą, są także nośnikiem wiedzy o naszej historii i świadectwem naszej kultury. Przyczyniają się również do rozwijania zainteresowań polską tradycją.

Rocznica III powstania śląskiego, a w efekcie powrotu regionu śląskiego do macierzy była okazją do wprowadzenia 9 czerwca 2022 r. przez Narodowy Bank Polski do obiegu srebrnej monety kolekcjonerskiej o nominale 10 zł „100. rocznica powrotu części Górnego Śląska do Polski”.

Witają Korfanty i Rymer

Przyjrzyjmy się dokładnie tej niezwykłej monecie kolekcjonerskiej. Na jej awersie odwzorowano granice Górnego Śląska, który w wyniku decyzji Rady Ligi Narodów i Rady Ambasadorów w październiku 1921 r. stał się częścią II Rzeczypospolitej Polskiej. Na rewersie zaś widać bramę triumfalną w Królewskiej Hucie (dzisiejszym Chorzowie), a także napis: „100. rocznica powrotu części Górnego Śląska do Polski”.

Symbolika monety dobrze oddaje historyczne realia. 20 czerwca 1922 r. na przyznane Polsce terytoria weszły bowiem wojska polskie pod dowództwem gen. Stanisława Szeptyckiego. Przekroczywszy most graniczny w Szopienicach, dziś dzielnicy Katowic, zostały entuzjastycznie powitane przez Ślązaków na czele z dyktatorem powstańczym Wojciechem Korfantym i wojewodą śląskim Józefem Rymerem.

Po drodze mieszkańcy ustawili blisko 30 odświętnie udekorowanych bram powitalnych, przygotowanych na przyjęcie Wojska Polskiego. Uwieczniona na rewersie monety brama została zbudowana przez powstańca śląskiego Antoniego Kopiecznego. Nad głównym łukiem są widoczne inicjały Wojciecha Korfantego i Józefa Piłsudskiego oraz symbole górnicze i hutnicze. W sumie na całym Śląsku zbudowano ponad 200 – często imponujących – triumfalnych bram.

Rama z bloków węgla kamiennego

Potem wypadki potoczyły się błyskawicznie: 16 lipca 1922 r. uroczyście podpisano w Katowicach Akt objęcia Górnego Śląska przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej. Na terenach tych powstało autonomiczne województwo śląskie ze stolicą w Katowicach. Znajdujący się na Górnym Śląsku przemysł oraz kapitał odegrał bardzo ważną rolę w odbudowie gospodarczej II Rzeczypospolitej.

Na koniec parę szczegółów na temat samej monety kolekcjonerskiej: ma nominał 10 zł, średnicę 32,00 mm, masę 14,14 g. Wyemitowano ją w nakładzie do 10 tys. sztuk. Zaprojektowała ją Dominika Karpińska-Kopiec, a na zlecenie NBP wyprodukowała Mennica Polska SA.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia