Straż Graniczna na srebrnej monecie kolekcjonerskiej NBP — to ukłon w stronę odważnych funkcjonariuszy

Materiał informacyjny NBP
Srebrna moneta kolekcjonerska o nominale 10 zł „30. rocznica powołania Straży Granicznej” została wyemitowana 11 maja 2022 r. To dowód uznania NBP dla ofiarności funkcjonariuszy Straży Granicznej.

To nie przypadek. Narodowy Bank Polski upamiętnia ważne dla historii Polski postacie i wydarzenia, emitując poświęcone im złote i srebrne monety kolekcjonerskie. Wśród nich niezwykle ważne miejsce zajmują monety i banknoty kolekcjonerskie o tematyce patriotycznej. Przypominają one o doniosłych wydarzeniach historycznych i postaciach, które zasłużyły się w narodowych dziejach.

Tradycja KOP

Jednym z takich wydarzeń było powołanie Straży Granicznej (SG), umundurowanej i uzbrojonej formacji przeznaczonej do ochrony polskiej granicy. 16 maja 1991 r. Straż Graniczna objęła służbę na granicy Polski. Od 30 lat tego właśnie dnia jest obchodzone święto wszystkich funkcjonariuszy i pracowników SG.

W broszurze informacyjnej NBP czytamy: „Straż Graniczna w swoich działaniach sięga do chlubnych tradycji formacji granicznych tworzonych po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. Ze szczególnym poważaniem kultywuje tradycje Korpusu Ochrony Pogranicza (1924–1939), specjalnej organizacji wojskowej utworzonej w celu zapewnienia ochrony przed radziecką dywersją na Kresach Wschodnich, oraz Straży Granicznej (1928–1939), działającej na granicy zachodniej półwojskowej formacji, której funkcjonariusze z narażeniem życia zwalczali przemytnictwo podczas polsko-niemieckiej wojny celnej. 1 września 1939 r. żołnierze SG jako pierwsi stanęli do walki z niemieckim najeźdźcą, a 17 września żołnierze KOP walczyli z radzieckim agresorem”.

Z kolei współczesna Straż Graniczna jest scentralizowaną formacją podległą Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji. „Do jej zadań należą ochrona granicy państwowej na lądzie i morzu, organizowanie i dokonywanie kontroli na przejściach granicznych, zapobieganie i przeciwdziałanie nielegalnej migracji, weryfikacja przestrzegania przepisów wjazdu i pobytu cudzoziemców, wykrywanie i ściganie sprawców przestępstw związanych z przekraczaniem granicy, w tym z materiałami wybuchowymi, bronią i amunicją, narkotykami i środkami odurzającymi, a także zabytkami sztuki” – napisał w folderze numizmatycznym mjr SG dr Artur Ochał.

Funkcjonariusz Straży Granicznej na patrolu

Spójrzmy teraz na monetę kolekcjonerską, którą zaprojektował Sebastian Mikołajczak. Na jej rewersie umieszczono wizerunek funkcjonariuszy Straży Granicznej występujących w składzie pocztu sztandarowego ze sztandarem Komendy Głównej Straży Granicznej. Z kolei awers przedstawia funkcjonariusza Straży Granicznej z psem podczas patrolu.

Narodowy Bank Polski wyemitował monetę w nakładzie do 12 tys. sztuk, a jej cena sprzedaży wyniosła 190 zł brutto. Wszystkie monety kolekcjonerskie emitowane przez NBP są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Ich siłę nabywczą określa umieszczony na nich nominał. Niezależnie jednak od wysokości nominału i ustalonej w NBP ceny sprzedaży, monety te mają swoją wartość kolekcjonerską, którą określa wolny rynek numizmatyczny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia