MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sztuczna inteligencja to narzędzie, które wspiera naukę - mówi Nicklas Lundblad, Google DeepMind podczas Impact 2024 w Poznaniu

Szymon Paź
Szymon Paź
Kluczem jest zadawanie sztucznej inteligencji odpowiednich pytań.
Kluczem jest zadawanie sztucznej inteligencji odpowiednich pytań. Pixabay/Zdjęcie ilustracyjne
W publicznej dyskusji o sztucznej inteligencji skupiamy się na ułatwieniach w życiu codziennym i zagrożeniach, jakie niesie ona na rynku pracy. Jak twierdzi Nicklas Lundblad z DeepMind, działu Google'a odpowiedzialnego za rozwój sztucznej inteligencji, często nie dostrzegamy jak rewolucyjne narzędzie trafiło w ręce naukowców i jaki wpływ ma na naukę i rozwój.

Sztuczna inteligencja napędza naukę

Pytanie o to, czy maszyny mogą myśleć, zadał już w 1950 r. Alan Turing, brytyjski matematyk znany w Polsce głównie z prac nad łamaniem niemieckich szyfrów z użyciem maszyny Enigma podczas II wojny światowej. Jak twierdzi Lundblad, znamy już częściową odpowiedź na to pytanie - sztuczna inteligencja pomaga nam myśleć.

Jak twierdzi dyrektor komunikacji DeepMind, autor kilku książek i podcastu regulate.tech, sztuczna inteligencja jest w pewnym stopniu nowym instrumentem naukowym. Tak jak mikroskop pozwala nam zobaczyć najmniejsze rzeczy w powiększeniu, tak sztuczna inteligencja umożliwia poznanie bardzo bardzo kompleksowych problemów oraz bardzo przyspiesza proces ich poznania.

Kogo wspiera sztuczna inteligencja?

Wielkim beneficjentem sztucznej inteligencji jest medycyna i chemia. Badania nad syntezą białek i enzymów potrafią trwać nawet do 4 lat. Znamy ponad 2 miliony tego typu cząsteczek, na ich badaniach ludzkość mogłaby spędzić miliony lat. Dysponujemy wielkimi bazami danych dotyczących tych cząsteczek. Dzięki narzędziom takim jak AlphaFold miliony naukowców na na całym świecie może prowadzić je szybciej i efektywniej, bo łatwiej nam te dane przejrzeć i obrobić. Efekt? Łatwiej nam identyfikować problemy zdrowotne i przygotowywać potrzebne do ich rozwiązania leki.

Podobne efekty przynosi wykorzystywanie sztucznej inteligencji w badaniach nad nowymi materiałami wykorzystywanymi w przemyśle, nad analizą genotypu w celu wcześniejszego rozpoznania chorób czy prognozowania pogody. Naukowcy wiążą wielkie nadzieje z wykorzystaniem AI w pracach nad zimną fuzją - nieograniczonym źródłem energii, do którego dostęp odmieni przyszłość ludzkości.

Kluczem do takich badań jest jednak zadawanie sztucznej inteligencji odpowiednich pytań. Takich, które dostarczą odpowiedzi, które rozszerzą naszą wiedzę i napędzą dalsze badanie - podsumowuje Lundblad.

Zobacz na zdjęciach jak wyglądał Impact 2024 od kulis! ---> przejdź dalej.

Zamknięta impreza oraz gustowni celebryci na targach w Pozna...

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected].

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski