TOP 100 Polaków, którzy wpłynęli na losy świata. Oto Polacy, którzy zaznaczyli swoją obecność w dziejach globu
Janusz Kamiński
86. Janusz Kamiński
Operator filmowy, dwukrotny laureat Nagrody Akademii Filmowej. W 1994 r. otrzymał statuetkę za „Listę Schindlera”, a w 1999 r. - za „Szeregowca Ryana”. W 1998 r. nominowany za zdjęcia do „Amistad”, w 2007 r. za „Motyl i skafander”, w 2012 r. za „Czas wojny”, a w 2013 r. za biografię prezydenta Abrahama Lincolna.
87. Jerzy Kosiński
Dziecko Holokaustu, pisarz, w Polsce odsądzony od czci i wiary za „Malowanego ptaka”. Oskarżany o plagiaty, autokreację, ale w filmie na podstawie jego powieści „Wystarczy być” (pod tym samym tytułem) Peter Sellers stworzył jedną ze swoich najlepszych ról. Zmarł tragicznie, popełniając samobójstwo.
88. Andrzej Czeczot
Grafik i twórca filmów animowanych. Najbardziej znany jako autor rysunków satyrycznych i klasycznych filmów animowanych. Przez lata współpracował m.in. z takimi tytułami, jak „New York Times”, „New Yorker” czy „Polityka”, a debiutował w 1956 r. w „Szpilkach”.
89. Janusz Głowacki
Pisarz, dramaturg, felietonista, gorzki komentator rzeczywistości, był wykładowcą na Columbia University, Bennington College i wizytującym dramaturgiem w New York Public Theater, Mark Taper Forum w Los Angeles i Atlantic Center for the Arts na Florydzie. Wiele jego artykułów i esejów ukazało się w „New York Timesie”. Amerykę podbił „Antygoną w Nowym Jorku”. Zmarł w 2017 r.
90. Urszula Dudziak
Fantastyczna wokalistka jazzowa, która zrobiła równie fantastyczną karierę za oceanem. W 1979 r. „Los Angeles Times” mianował ją Śpiewaczką Roku. Nagrała około 50 płyt i występowała z takimi artystami, jak: Bobby McFerrin, Herbie Hancock, Dizzy Gillespie, Clark Terry, Ron Carter, Wynton i Branford Marsalis, Gil Evans, Sting czy Lionel Hampton. Jej album „Newborn Light” nagrany z Adamem Makowiczem dla amerykańskiej firmy płytowej Columbia otrzymał w prestiżowym amerykańskim magazynie „Down Beat” maksymalną ocenę pięciu gwiazdek.