Upamiętnienie powrotu Śląska do Polski – NBP wyemitował wyjątkową monetę kolekcjonerską

Materiał informacyjny NBP
9 czerwca 2022 r. Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu srebrną monetę kolekcjonerską o nominale 10 zł. Tym razem okazją do emisji jest 100. rocznica powrotu części Górnego Śląska do Polski. To nie lada gratka dla numizmatyków, ale też osób, którym bliska jest historia powstań śląskich. Aby uczcić pamięć o tym wydarzeniu, przypomnijmy sobie jak nasi rodacy świętowali przyłączenie swoich ziem do ojczyzny.

Narodowy Bank Polski jest w naszym kraju centralnym bankiem odpowiadającym za politykę pieniężną i stabilność cen. NBP ma wyłączne prawo emisji pieniądza i tworzy warunki do działania systemu bankowego. Ale jego misja obejmuje również troskę o polską historię. Dlatego upamiętnia ważne dla historii Polski postacie i wydarzenia, emitując poświęcone im złote i srebrne monety kolekcjonerskie. Wśród nich niezwykle ważne miejsce zajmują monety kolekcjonerskie o tematyce patriotycznej.

Tłumy na rynku w Katowicach

Przenieśmy się na Śląsk sprzed stu lat. 5 lipca 1921 r., po kilkudniowych negocjacjach, zawarto rozejm kończący jeden ze zwycięskich zrywów narodowych – III powstanie śląskie. W jego wyniku Polska otrzymała mniejszy terytorialnie obszar, ale bardziej uprzemysłowiony, w tym mniej więcej połowę hut i dwie trzecie kopalni górnośląskich.

15 czerwca 1922 r. Komisja Międzysojusznicza poinformowała rządy Polski i Niemiec, że w ciągu miesiąca państwa powinny objąć przyznane im terytoria Górnego Śląska. Strony konfliktu dokonywały tego w kilku etapach. Na rynku w Katowicach odbyła się parada wchodzących w skład wojsk alianckich oddziałów francuskich i ich wymarsz z Katowic. Po wycofaniu oddziałów sił sprzymierzonych 20 czerwca 1922 r. na przyznane Polsce terytoria weszły wojska polskie pod dowództwem gen. Stanisława Szeptyckiego. Przekroczyły one most graniczny w Szopienicach, doszły do katowickiego rynku, gdzie powitały je tłumy Ślązaków.

Na rewersie brama triumfalna

Historycy dowodzą, że po drodze mieszkańcy ustawili blisko 30 odświętnie udekorowanych bram powitalnych, przygotowanych na przyjęcie Wojska Polskiego. Najbardziej znana została zbudowana przez powstańca śląskiego Antoniego Kopiecznego. Nad głównym łukiem są widoczne inicjały Wojciecha Korfantego i Józefa Piłsudskiego oraz symbole górnicze i hutnicze.

Motyw owych triumfalnych bram jest bardzo istotny. O ile bowiem na awersie omawianej monety odwzorowano granice Górnego Śląska, który w wyniku decyzji Rady Ligi Narodów i Rady Ambasadorów w październiku 1921 r. stał się częścią II Rzeczypospolitej Polskiej, o tyle na jej rewersie widać bramę triumfalną w Królewskiej Hucie, czyli dzisiejszym Chorzowie. A także napis: „100. rocznica powrotu części Górnego Śląska do Polski”.

I jeszcze kilka szczegółów na temat samej monety kolekcjonerskiej: ma nominał 10 zł, średnicę 32 mm, masę 14,14 g. Wyemitowano ją w nakładzie do 10 tys. sztuk. Zaprojektowała ją Dominika Karpińska-Kopiec, a na zlecenie NBP wyprodukowała Mennica Polska SA.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia