Zrozumieć Śląsk - specjalny dodatek z okazji 100. rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do Polski

Materiał informacyjny kampanii „Polska dla Śląska, Śląsk dla Polski."
- Śląsk był i pozostaje perłą w polskiej koronie. Walka wielu pokoleń Ślązaków o przyłączenie tej dzielnicy do Polski, walka zakończona triumfem, jest dla nas dzisiaj wielkim zobowiązaniem - pisze we wstępie do tego wydawnictwa Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów.

Już dzisiaj, w 20 tytułach dzienników: Gazeta Lubuska, Gazeta Pomorska, Dziennik Bałtycki, Dziennik Zachodni, Gazeta Wrocławska, Kurier Lubelski, Echo Dnia, Głos Wielkopolski, Polska Metropolia Warszawska, Dziennik Polski, Dziennik Łódzki, Nowiny, Gazeta Współczesna, Kurier Poranny, Nowa Trybuna Opolska, Nowości - Dziennik Toruński, Express Bydgoski, Głos Dziennik Pomorza, Gazeta Krakowska, Express Ilustrowany ukazał się dodatek upamiętniający 100. rocznicę przyłączenia części Górnego Śląska do Polski "Zrozumieć Śląsk".

Po lekturze dodatku można zrozumieć czym jest poczucie ŚLĄSKOŚCI i jak wyglądała walka mieszkańców regionu o przyłączenie do Polski.

Jak my dzisiaj rozumiemy Śląsk?

Wypowiadają się na ten temat znani ludzie związani z tym regionem:

 • muzycy Irek Dudek, Muniek Staszczyk, Paweł Kukiz,
 • ekonomista i nauczyciel akademicki Eugeniusz Gatnar,
 • aktor i reżyser Robert Talarczyk,
 • dziennikarz radiowy i pisarz Michał Fijałkowski-Gwizdała
 • działacz związkowy Dominik Kolorz,
 • pisarz, tłumacz, eseista Zbigniew Kadłubek

Ponadto:

 • Przypominamy sylwetki słynnych synów ziemi śląskiej: Augusta Hlonda i Henryka Sławika a także osób, które zostały Ślązakami z wyboru: Zofii Kossak-Szatkowskiej i Michała Grażyńskiego
 • Pokazujemy rolę kobiet w zmaganiach plebiscytowych z lat 1919–1921 w opowieści o Marii Kujawskiej i Matyldzie Ogórkównie.
 • Przedstawiamy dzieje zmagań o przyłączenie do odradzającej się Polski poprzez relacje ludzi z miast tego regionu, którzy uczestniczyli w tych wydarzeniach
 • Proponujemy podróż w czasie do roku 1922 r., kiedy to Katowice stawały się stolicą nowego województwa.
 • Prezentujemy historię jednej z wielu rodzin, która za miłość do Ojczyzny zapłaciła najwyższą cenę

Dodatek przygotowano w kampanii społecznej „Polska dla Śląska, Śląsk dla Polski. Stulecie przyłączenie Śląska do Polski” dofinansowana została w ramach dotacji celowej z budżetu państwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zrozumieć Śląsk - specjalny dodatek z okazji 100. rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do Polski - Gazeta Wrocławska

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia