
Władysław Bentkowski ze sztabem

Paweł Borejsza – mając zaledwie 17 lat dołączył do oddziału Mariana Langiewicza. Poległ w bitwie pod Malogoszczem. Nie chcąc się poddać, został postrzelony i kilkukrotnie pchnięty bagnetami.

Dionizy Czachowski - w powstaniu styczniowym naczelnik wojenny województwa sandomierskiego. Walczył w wielu miejscach Kielecczyzny - pod Świętym Krzyżem, Staszowem, Suchedniowem, Wąchockiem, Ostrowcem czy Opatowem. Brał udział w bitwie pod Małogoszczem. Pomimo braku wyszkolenia wojskowego jest uważany za jednego z najwybitniejszych dowódców powstania styczniowego. Wielokrotnie udowadniał swoją przydatność i wiedzę na polach bitewnych. Poległ w walce w listopadzie 1863 roku.

Ludomir Grzybowski - uczestnik powstania styczniowego, autor wspomnień "Opis powstania polskiego w roku 1863 i 1864 w województwie krakowskim", które stanowią cenny materiał pamiętnikarski. Po wybuchu powstania styczniowego dołączył do oddziałów Mariana Langiewicza na Świętym Krzyżu. Pod dowództwem Langiewicza przeszedł cały szlak bojowy aż do bitwy pod Grochowiskami (18.III.1863 r.). W październiku 1863 roku trafił pod rozkazy generała Józefa Hauke Bosaka. Służył w kawalerii. Ranny podczas potyczki pod Strojnowem (powiat kielecki) 4 listopada 1863 roku został skierowany na leczenie. Do oddziału powrócił pod koniec 1863 roku Po klęsce opatowskiej 21 lutego 1864 roku ukrywał się w Rudzie Strawczyńskiej (powiat kielecki). W marcu 1864 roku został aresztowany i zamknięty w kieleckim więzieniu. Dzięki układom i łapówkom został zwolniony.
Współczesne zdjęcie więzienia kieleckiego. Dziś siedziba Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach.