Siemowit. Zbrodniczy książę Mazowsza, który zainspirował Szekspira

Czytaj dalej
Jakub Szczepański

Siemowit. Zbrodniczy książę Mazowsza, który zainspirował Szekspira

Jakub Szczepański

Nie wiemy, czy książę mazowiecki Siemowit III udusił swą żonę Ludmiłę własnoręcznie, czy raczej zlecił to sługom. Wiemy, że historia tej zbrodni była słynna na całą Europę, aż stała się kanwą „Opowieści zimowej” Szekspira

Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest. Miłość nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi się pychą. Nie jest bezwstydna, nie szuka swego, nie unosi się gniewem, nie pamięta złego. Nie cieszy się z niesprawiedliwości, lecz współweseli się z prawdą” - niedługo po śmierci Chrystusa przekonywał św. Paweł z Tarsu. Należy założyć, że jako katolik i jeden z najwybitniejszych władców Mazowsza książę Siemowit III doskonale znał tę naukę. W żaden sposób nie pomogło to jednak jego bestialsko zamordowanej małżonce.

Księżniczka Ludmiła rozstała się z życiem, bo mąż kazał ją udusić. W tych odrobinę bardziej sensacyjnych tekstach przeczytamy nawet, że Siemowit dusił własnoręcznie. Trudno powiedzieć, jak było naprawdę. Jedno jest pewne: władca kazał zamordować żonę z zazdrości. Marne to pocieszenie, ale po latach zdecydowanie żałował. Podobno do końca życia nakazał odprawianie mszy żałobnych za uduszoną piękność.

Nawet jak na XIV w. czyn z Rawy Mazowieckiej okazał się na tyle szokujący, że błyskawicznie trafił na dwory możnych Starego Kontynentu. Musiał bić rekordy popularności, skoro dwa stulecia później do tej historii sięgnął brytyjski twórca Robert Greene. „Pandosto: Triumf czasu” opublikowany w 1588 r. to pierwszy romans, który garściami czerpie z tragicznej historii Siemowita i Ludmiły. Różnice pomiędzy wizją artysty a rzeczywistością? W świecie literackiej fikcji XVI-wiecznego dramaturga z Mazowsza przenosimy się na Sycylię, a polski książę zostaje Czechem. Prawdziwą sławę oraz dożywotnie miejsce w kulturze Siemowit zyskał jednak kilkadziesiąt lat później, kiedy opowieścią o jego żonie zainteresował się... sam William Szekspir! Zresztą tak naprawdę to niewiele zmienił w wersji Greene’a.

Biała dama

Siemowit III przyszedł na świat w roku 1320 jako syn mazowieckiego księcia Trojdena. Polacy żyjący w XXI w. muszą jednak pamiętać, że ziemie warszawskie czy płockie miały wówczas niewiele wspólnego z Koroną. Podporządkowanie Mazowsza Kazimierzowi Wielkiemu było jednym z ważniejszych osiągnięć jego panowania. To nie kto inny jak Siemowit III pokłonił się polskiemu królowi. Nie bez znaczenia jest to, że do zjednoczenia ziem polskich rękę przyłożyli... krwiożerczy Litwini! Ale po kolei. Zacznijmy do brutalnej opowieści miłosnej, która wstrząsnęła XIV-wieczną Europą.

W ten sposób pisał o historii mazowieckiego księcia jeden z najbardziej znanych historyków w Polsce Paweł Jasienica: „Uczynki jego nie były wprawdzie chwalebne, ale podobno posłużyły Szekspirowi za wątek w »Zimowej opowieści«. Z pierwszej żony, Eufemii, miał Ziemowit dwóch synów panujących później na Mazowszu i dobrze znanych czytelnikom »Krzyżaków« - Janusza i Ziemowita. Owdowiawszy, ożenił się powtórnie ze słynną z urody księżniczką śląską Ludmiłą, którą bardzo kochał. Ktoś puścił po kraju plotkę o rzekomej niewierności księżny” - czytamy na kartach „Polski Piastów”.

A dalej: „Ziemowit dowiedział się o tym, kazał uwięzić brzemienną żonę i w kilka miesięcy po urodzeniu syna - udusić. Czynu swego podobno żałował i do śmierci odprawiał pokuty. Jednego z domniemanych uwodzicieli schwytał, włóczył końmi i powiesił” - relacjonuje Jasienica. I choć w jego słynnej publikacji brakuje detali, są one doskonale znane. I to nie tylko z kroniki Jana z Czarnkowa, który był podkanclerzem koronnym i archidiakonem gnieźnieńskim.

Dalej dowiesz się:

dlaczego Siemowit III zabił Ludmiłę

- czym wsławił się Siemowit III w historii Mazowsza

- dlaczego syn Siemowita III pojawił się w "Krzyżakach" Sienkiewicza

Pozostało jeszcze 75% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 6,15 zł miesięcznie.

    już od
    6,15
    /miesiąc
Jakub Szczepański

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

naszahistoria.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.