
Przyjazd brygadiera Józefa Piłsudskiego do Warszawy. Zdjęcia z dnia 12 grudnia 1916 roku. Oryginał zdjęcia znajduje się w Archiwum Akt Nowych. Zobaczcie w naszej galerii Alfabet Józefa Piłsudskiego:

A jak absolutyzm carski albo Aleksander III (na zdjęciu z żoną Marią)
Józef Piłsudski, wychowany na Wileńszczyźnie, nie znosił polityki rusyfikacyjnej, prowadzonej przez carską Rosję. Wiele miejsca poświęcał rosyjskiemu imperium w swoich rozmyślaniach i refleksjach. „Absolutyzm carski istnieć może tylko w dwóch wypadkach: jeden – to panowanie nad wpół dziką hordą, nie zróżniczkowaną jeszcze, jednolitą w swych dążeniach i myślach, drugi – to panowanie nad społeczeństwem cywilizowanym, ale pod warunkiem, że społeczeństwo to będzie rozatomizowane do najdalszych granic” – taką myśl wygłosił podczas odczytu 21 lutego 1914 roku.

B jak (dom) Bez Kantów
U zbiegu Krakowskiego Przedmieścia i ulicy Królewskiej w Warszawie stoi Dom Funduszu Kwaterunku Wojskowego, zwany potocznie przez warszawiaków „domem bez kantów”. Teoretycznie ma to związek z faktem, iż bryła budynku, modernistyczna w swojej formie, posiada pozaokrąglane narożniki. Za projekt gmachu odpowiadali architekci Czesław Przybylski i Stefan Bryła. Według anegdoty Józef Piłsudski, akceptując projekt architektoniczny przyszłego budynku, miał rzucić słowa: „Tylko mi Panowie budować bez kantów”. Rzecz jasna nawiązywał w ten dowcipny sposób do ewentualnych nieuczciwych interesów związanych z inwestycją. Tymczasem projektanci wzięli jego słowa dosłownie – stąd „dom bez kantów”.

C jak Cud nad Wisłą
Najważniejsza bitwa w wojnie polsko-bolszewickiej z 1920 roku. Wielkie zwycięstwo polskiej armii nad nacierającą na Polskę Armią Czerwoną. Józef Piłsudski, jako Naczelny Wódz polskiej armii, powstrzymał tym samym marsz bolszewików na Europę. Zwycięstwo w tej bitwie zostało następnie przypieczętowane zwycięstwem w bitwie nad Niemnem, która ostatecznie rozbiła możliwości ofensywy Armii Czerwonej na Polskę. W obydwu tych starciach po stronie rosyjskiej dowodził generał Michaił Tuchaczewski, nazywany ze względu na swoje dokonania sowieckim Bonapartem czy demonem wojny domowej.