Moda międzywojenna w Polsce. Lata 20. i 30. na starych fotografiach
Historia zatacza koło, a powiedzenie to dotyczy różnych aspektów życia społecznego, również mody. Co jakiś czas dostrzega się w stylizacjach powrót motywów sprzed lat i goszczą one ponownie w nieco zmienionych oraz unowocześnionych fasonach. W latach 90. Można było zaobserwować na przykład modę na dzwony, później przyszedł czas na rurki. Obecnie nie sposób nie zauważyć spodni dżinsowych z wysokich stanem oraz włożonych do nich T-shirtów, jakie również świat już zapamiętał ze swojej historii.
Prawdziwy boom przeżywa obecnie moda na styl lat międzywojennych, co widać na ulicach miast, gdzie nie brakuje kobiet w letnich sukienkach, bardzo przypominjących te z okresu międzywojnia. Nie wszędzie wówczas ubierano się jednak tak samo, bowiem każdy kraj miał swój specyficzny styl, w przeciwieństwie do czasów współczesnych, kiedy międzynarodowe sieci sklepów i korporacje narzucają jednolitą modę tam, gdzie tylko mają one swoje wpływy. W każdej europejskiej stolicy czy też za oceanem ubieramy się więc bardzo podobnie. I chociaż w modzie lat międzywojennych było wiele motywów, wyróżniających ją jako charakterystyczną dla tamtego okresu, to jednak w różnych zakątkach świata miała ona swoje uniwersalne cechy.
ZOBACZCIE ZDJĘCIA
Lata 20. i 30. XX wieku to czas oddechu po pierwszej wojnie światowej oraz dynamicznego rozwoju państw i kultur, a także zmian obyczajowych. Ten przełom, jaki nastąpił w dwóch pierwszych dekadach ubiegłego stulecia był szczególnie widoczny w Polsce, która po ponad stu dwudziestu latach zaborów mogła wreszcie odetchnąć prawdziwą swobodą oraz wolnością, z której nasi rodacy starali się korzystać na wszelkie możliwe sposoby. Początkowo kobiety zapragnęły podkreślić swoją rodzącą się niezależność, skracając sukienki i spódnice, odrzucając gorsety oraz uwydatniając bardziej swoje biodra. W latach 30. Zapragnęły znów poczuć się bardziej kobieco, w związku z czym ponownie podkreślano talię, zarysowaną nieco wyżej czy wydłużano suknie.
W międzywojniu były widoczne jednak spore dysproporcje, jeśli chodzi o poziom społeczny Polaków. W przypadku przeciętnych obywateli nie dostrzegało się wielkich zmian modowych i w znacznie mniejszym stopniu eksperymentowano. Zamożniejsi Polacy, żyjący w większych miastach inspirowali się modą zachodnią, tworząc jednak swój własny styl, czerpiąc sporo od Anglików czy Francuzów. Cechą charakterystyczną stały się jednak proste fasony, stawiano też na wygodę i skromność. Kobiety chętnie zaczęły oddawać się rozrywkom, takim jak taniec czy sport, w związku z czym coraz częściej oraz odważniej odsłaniały swoje nogi, a tym samym mniej podkreślały talię czy biust. Modne stały się też krótkie fryzury, które miały być bardziej wygodne i praktyczne.
Moda była odbiciem zmian zachodzących w społeczeństwie
Kultura i moda lat międzywojennych to bardzo obszerny temat, bowiem zmian, jakie wtedy zachodziły w życiu społecznym było naprawdę sporo. W związku z tym, w załączonej galerii przedstawiamy tylko kilkadziesiąt wybranych zdjęć modnych strojów z lat 20. i 30. ubiegłego stulecia, które stanowią zaledwie niewielką część tych, jakie można znaleźć w Narodowym Archiwum Cyfrowym.
Zgromadzone i udostępnione tam fotografie ukazują modną wówczas odzież w wielu jej odsłonach – nie tylko w różnych zakątkach świata, ale też ze względu na cały proces zachodzących zmian. Samo dwudziestolecie międzywojenne było różnorodne, a moda co rusz przybierała inne oblicze.