Pod Przemyślem odkryto oryginalny fragment mostu pontonowego z czasów I wojny światowej [ZDJĘCIA]

Łukasz Solski
Opracowanie:
Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl
W połowie grudnia na lewostronnym brzegu rzeki San na wysokości miejscowości Bolestraszyce (gm. Żurawica) i Hurko (gm. Medyka) pod Przemyślem znaleziono oryginalny 3,5-metrowy fragment mostu pontonowego z czasów I wojny światowej. Poznaliśmy więcej szczegółów. Konstrukcje tego typu wykorzystywane były przez armię austro-węgierską do przeprawiania przez rzekę poszczególnych oddziałów wojskowych, amunicji i zaopatrzenia.

W czasie I wojny światowej, wojsko chcące szybko przeprawić przez rzekę dany oddział, montowało wieloczłonowe pontony bez pomostów. Każda sekcja składała się z dziesięciu żołnierzy lub trzech jeźdźców (konie płynęły obok pontonu).

Most pontonowy stanowił przeprawę pomiędzy Bolestraszycami i Hurkiem, a dokładniej – między dwoma dziełami fortecznymi: Fortem XIII a Zabłocie i Fortem XIV b Hurko.

Przeprowadzenie akcji wydobywczej odbyło się dzięki zaangażowaniu:

  • strażaków nurków z Państwowej Straży Pożarnej w Przemyślu,
  • członków Stowarzyszenia 3. Historycznego Galicyjskiego Pułku Artylerii Fortecznej im. Księcia Kinsky’ego,
  • członków Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej "X D.O.K.",
  • Stowarzyszenia Śladami Dwóch Wojen,
  • społeczników.

- Akcja związana z wydobyciem zabytku polegała na wybraniu piasku i mułu z dna mostu oraz w jego pobliżu, zamontowaniu dwóch zbiorników o pojemności 1000 litrów, typu „Mauser”, które miały zapewnić wyporność mostu oraz przeciągnięcie obiektu przy pomocy wyciągarki na drugi brzeg rzeki. Cała akcja przebiegła zgodnie z planem bez żadnych komplikacji – informuje Karolina Marciniak ze Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl.

Niecodzienne znalezisko w całości wykonane jest z nitowanej stali, ale w jego wnętrzu zachowały się również drewniane listwy. Po przeprowadzeniu niezbędnych prac konserwatorskich most pontonowy udostępniony będzie dla zwiedzających najprawdopodobniej na terenie fortu pancernego XV Borek w Siedliskach.

Armaty w forcie Salis Soglio

W lipcu br. dokonano innego odkrycia. Dwie armaty kazamatowe M 75 kal. 9 cm na jeszcze starszych od nich lawetach wzór M 59, z okresu I wojny światowej, znaleziono w forcie Salis Soglio w Siedliskach.

Armaty zostały pogrzebane w ziemi po wysadzeniu fortu w 1915 r. Znajdowały się na głębokości aż czterech metrów. Wykopaliska odbywały się na podstawie pozwolenia archeologicznego Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz pod jego nadzorem i wsparciu.

Pierwsze, nocne zwiedzanie Twierdzy Przemyśl. Przyszło mnóstwo osób [ZDJĘCIA]

Pierwsze, nocne zwiedzanie Twierdzy Przemyśl. Przyszło mnóstwo osób [ZDJĘCIA]

Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl zorganizował 2 października pierwsze, nocne zwiedzanie Fortu I Salis Soglio w Siedliskach, w towarzystwie przewodników w umundurowaniu CK Armii. - Szczerze n...

Łukasz Solski
Łukasz Solski
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia