Titanic. Niezatapialny statek zatonął
Kultowy film Titanic zaczyna się od słów Rose (Gloria Stuart).
- Minęły lata, a ja wciąż czuję zapach świeżej farby. Porcelanowa zastawa był nowiusieńka, pościel nigdy nie używana. Nazywano go statkiem marzeń i taki był - mówi aktorka.
Ten filmowy Titanic miał 230 m długości. W rzeczywistości statek był jeszcze większy, mierzył 268,99 m. Jego budowę rozpoczęto w 1908 roku w Belfaście w stoczni Harland and Wolff. Od początku statek cieszył się zainteresowaniem opinii publicznej.
Zaprojektowano go w taki sposób, aby mógł pobić rekord przepłynięcia Atlantyku, a tym samym zdobyć Błękitną Wstęgę. Poruszał się dość szybko, jak na tamte czasy, bo z prędkością maksymalną 22 węzłów, czyli ok. 40 km/h.
W swój dziewiczy rejs wypłynął 10 kwietnia 1912 roku. Na pokładzie „niezatapialnego” statku było około 2200 osób - pasażerów i załogi.
W nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku, podczas rejsu na trasie Southampton (Wielka Brytania)-Cherbourg (Francja)-Queenstown (Irlandia)-Nowy Jork (USA), RMS Titanic zderzył się z górą lodową i zatonął. Zginęło około 1500 osób.
Statkiem, który znajdował się najbliżej tonącego Titanica, był Californian oddalony o 10 mil morskich (16 km). Załoga tego statku najprawdopodobniej nie zareagowała na wezwanie z powodu złego koloru flar oraz braku radiooperatora w miejscu pracy. Z kolei inny statek, Parisian, który dzieliło z Titaniciem 50 mil morskich (80 km), nie mógł się przedostać do Titanica z powodu pola lodowego. Rozbitków, którzy uratowali się w szalupach, wzięła na pokład Carpathia, która dopłynęła na miejsce katastrofy o godzinie 4 nad ranem.
Wrak Titanica odnaleziono 1 września 1985 r. na głębokości 3802 m.
TITANIC - FAKTY I MITY
Titanic znów na dużym ekranie z okazji 25. rocznicy premiery
Historia legendarnego statku doczekała się kilku ekranizacji filmowych – najsłynniejsza z nich jest historia Jamesa Camerona, która skupia się na wątku miłosnym głównych bohaterów oraz przebiegu katastrofy.
Film zdobył 14 nominacji do Oscara i 11 statuetek. Prace na planie trwały od września 1996 do marca 1997 roku. Na początku nakręcono zdjęcia wraku - filmowcy w specjalnych skafandrach aż 12 razy schodzili na dno batyskafami.
Aktorzy nie dostali Oscara za swoje role. Za to nagrodzono nim piosenkę „My Heart Will Go On” Celine Dion. W rolę Jack'a Dawson'a miał wcielić się Tom Criuse, jednak będący na topie aktor okazał się za drogi.
Nie przeocz
- Najpiękniejsze dziewczyny z Katowic na Instagramie. Modelki, instagramerki, artystki
- Proces Łukasza T. Dramatyczne zeznania świadków. Ojciec Basi ledwo powstrzymywał łzy
- Najbardziej niebezpieczne miasta w Śląskiem. Tu są zabójstwa, gwałty i napady
- Policjant z Zawiercia, który zginął w wypadku, był pod wpływem alkoholu
Zobacz także
Musisz to wiedzieć
- Nie tylko Jacek Jaworek. Te 21 zbrodni wstrząsnęły Śląskiem w ciągu minionych 10 lat
- Wystrój wnętrz w stylu retro jest coraz bardziej popularny. Zobacz!
- WAŻNE dla emeryta! Od 15 lutego można składać PIT za 2022 rok. JAK TO ZROBIĆ?
- W tych miastach w Śląskiem żyją najstarsi ludzie TOP 19. Gdzie najwięcej seniorów?