Poznaj tajemnice Titanica. Fakty i mity związane z katastrofą legendarnego statku pasażerskiego

KL
Nadchodzące ostrzeżenie. Tej niedzieli o 13:45 statek SS America przesłał Titanicowi depeszę, z której wynikało, że parowiec mknie prosto ku polu lodowemu. Z nieznanych przyczyn ta wiadomość nigdy nie trafiła na mostek kapitański.
Nadchodzące ostrzeżenie. Tej niedzieli o 13:45 statek SS America przesłał Titanicowi depeszę, z której wynikało, że parowiec mknie prosto ku polu lodowemu. Z nieznanych przyczyn ta wiadomość nigdy nie trafiła na mostek kapitański. Robert Welch/Wikipedia
Tragiczny rejs Titanica, w którym zginęło ponad 1,5 tys. osób, rozpoczął się punktualnie w południe 10 kwietnia 1912 r. w porcie Southampton. Budowę legendarnego statku zaczęto cztery lata wcześniej w Belfaście w stoczni Harland and Wolff. Dzięki niemu White Star Line miało zdobyć na długi czas Błękitną Wstęgę, czyli wyróżnienie przyznawane za najszybsze pokonanie trasy liczącej ok. 2,8 tys. mil morskich, od kanału La Manche do ujścia rzeki Hudson. Poznaj tajemnice Titanica, kilka faktów i mitów, które znajdziesz w naszej galerii.

Titanic. Niezatapialny statek zatonął

Kultowy film Titanic zaczyna się od słów Rose (Gloria Stuart).

- Minęły lata, a ja wciąż czuję zapach świeżej farby. Porcelanowa zastawa był nowiusieńka, pościel nigdy nie używana. Nazywano go statkiem marzeń i taki był - mówi aktorka.

Ten filmowy Titanic miał 230 m długości. W rzeczywistości statek był jeszcze większy, mierzył 268,99 m. Jego budowę rozpoczęto w 1908 roku w Belfaście w stoczni Harland and Wolff. Od początku statek cieszył się zainteresowaniem opinii publicznej.

Zaprojektowano go w taki sposób, aby mógł pobić rekord przepłynięcia Atlantyku, a tym samym zdobyć Błękitną Wstęgę. Poruszał się dość szybko, jak na tamte czasy, bo z prędkością maksymalną 22 węzłów, czyli ok. 40 km/h.

W swój dziewiczy rejs wypłynął 10 kwietnia 1912 roku. Na pokładzie „niezatapialnego” statku było około 2200 osób - pasażerów i załogi.

W nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku, podczas rejsu na trasie Southampton (Wielka Brytania)-Cherbourg (Francja)-Queenstown (Irlandia)-Nowy Jork (USA), RMS Titanic zderzył się z górą lodową i zatonął. Zginęło około 1500 osób.

Statkiem, który znajdował się najbliżej tonącego Titanica, był Californian oddalony o 10 mil morskich (16 km). Załoga tego statku najprawdopodobniej nie zareagowała na wezwanie z powodu złego koloru flar oraz braku radiooperatora w miejscu pracy. Z kolei inny statek, Parisian, który dzieliło z Titaniciem 50 mil morskich (80 km), nie mógł się przedostać do Titanica z powodu pola lodowego. Rozbitków, którzy uratowali się w szalupach, wzięła na pokład Carpathia, która dopłynęła na miejsce katastrofy o godzinie 4 nad ranem.

Wrak Titanica odnaleziono 1 września 1985 r. na głębokości 3802 m.

TITANIC - FAKTY I MITY

Titanic znów na dużym ekranie z okazji 25. rocznicy premiery

Historia legendarnego statku doczekała się kilku ekranizacji filmowych – najsłynniejsza z nich jest historia Jamesa Camerona, która skupia się na wątku miłosnym głównych bohaterów oraz przebiegu katastrofy.

Film zdobył 14 nominacji do Oscara i 11 statuetek. Prace na planie trwały od września 1996 do marca 1997 roku. Na początku nakręcono zdjęcia wraku - filmowcy w specjalnych skafandrach aż 12 razy schodzili na dno batyskafami.

Aktorzy nie dostali Oscara za swoje role. Za to nagrodzono nim piosenkę „My Heart Will Go On” Celine Dion. W rolę Jack'a Dawson'a miał wcielić się Tom Criuse, jednak będący na topie aktor okazał się za drogi.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia