Przedmiot z czasów cesarstwa rzymskiego odnaleziony na Lubelszczyźnie

Ismena Cieśla
Ismena Cieśla
Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Czasami podczas zwykłego spaceru po lesie można natrafić na ciekawe i niespotykane rzeczy. Przekonała się o tym jedna z mieszkanek powiatu lubartowskiego.

Zardzewiały przedmiot w lesie w gminie Ostrów Lubelski znalazła jedna z okolicznych mieszkanek na początku roku. Później za sprawą Macieja Wronowskiego trafił do konserwatora zabytków.

Po wstępnych oględzinach okazało się, że to wyjątkowy przedmiot, a dokładniej grot, który przed wiekami służył do walki.

Broń pamiętająca czasy Rzymian w XXI wieku

Według ekspertów to grot z czasów wpływów rzymskich (pomiędzy 60 a 170 rokiem n.e.) i był on elementem oszczepu. Posiadały one charakterystyczne zadziory (w tym egzemplarzu zachował się tylko jeden). Ich obecność powodowała, że dany grot mógł być wykorzystany tylko jednorazowo podczas walki, gdyż ciężko było go wyciągnąć z ciała rannego lub z tarczy w której ugrząsł.

- Groty z zadziorami należą do rzadszych znalezisk. Tego typu przedmioty odkrywane są głównie na cmentarzyskach kultury przeworskiej, jako wyposażenie pochówków ciałopalnych. Powoli znikały z inwentarza militariów kultury przeworskiej. Analogię do okazu z Kaznowa Kolonii może stanowić grot z grobu na cmentarzysku w Końskowoli-Opoce oraz egzemplarz znajdujący się w zbiorach muzeum nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym - przekazał Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków.

Odnaleziony grot mierzy 13,6 cm, chociaż pierwotnie był dłuższy, oraz zachował się jeden z dwóch zadziorów. W miejscu znaleziska przeprowadzono oględziny i nie znaleziono żadnych innych przedmiotów tego typu, jednak Kopciowski zapewnia, że przeprowadzone będą bardziej szczegółowe rozeznania, gdy pozwolą na to warunki atmosferyczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przedmiot z czasów cesarstwa rzymskiego odnaleziony na Lubelszczyźnie - Kurier Lubelski

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia