Zardzewiały przedmiot w lesie w gminie Ostrów Lubelski znalazła jedna z okolicznych mieszkanek na początku roku. Później za sprawą Macieja Wronowskiego trafił do konserwatora zabytków.
Po wstępnych oględzinach okazało się, że to wyjątkowy przedmiot, a dokładniej grot, który przed wiekami służył do walki.
Broń pamiętająca czasy Rzymian w XXI wieku
Według ekspertów to grot z czasów wpływów rzymskich (pomiędzy 60 a 170 rokiem n.e.) i był on elementem oszczepu. Posiadały one charakterystyczne zadziory (w tym egzemplarzu zachował się tylko jeden). Ich obecność powodowała, że dany grot mógł być wykorzystany tylko jednorazowo podczas walki, gdyż ciężko było go wyciągnąć z ciała rannego lub z tarczy w której ugrząsł.
- Groty z zadziorami należą do rzadszych znalezisk. Tego typu przedmioty odkrywane są głównie na cmentarzyskach kultury przeworskiej, jako wyposażenie pochówków ciałopalnych. Powoli znikały z inwentarza militariów kultury przeworskiej. Analogię do okazu z Kaznowa Kolonii może stanowić grot z grobu na cmentarzysku w Końskowoli-Opoce oraz egzemplarz znajdujący się w zbiorach muzeum nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym - przekazał Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków.
Odnaleziony grot mierzy 13,6 cm, chociaż pierwotnie był dłuższy, oraz zachował się jeden z dwóch zadziorów. W miejscu znaleziska przeprowadzono oględziny i nie znaleziono żadnych innych przedmiotów tego typu, jednak Kopciowski zapewnia, że przeprowadzone będą bardziej szczegółowe rozeznania, gdy pozwolą na to warunki atmosferyczne.
- Plebiscyt edukacyjny „Kuriera” rozstrzygnięty! Najlepsi nauczyciele odebrali nagrody
- Tak bawili się uczniowie Biskupiaka! Zobacz zdjęcia ze studniówki
- Poloneza czas zacząć! Studniówka Prywatnego Liceum im. Królowej Jadwigi w Lublinie
- Ósmoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 16 mieli swój bal. Zdjęcia
- Ach co to był za bal! Za nami studniówka ZSE im. A. i J. Vetterów w Lublinie. Zdjęcia
- Ostatnia droga trenera Edwarda Jankowskiego