Ratusz w Gorlicach przez ponad sto lat krył pocisk artyleryjski. Znaleźli go robotnicy remontujący magistrat

Agnieszka Nigbor-Chmura
Sławomir Habel, kurtosz Izby Pamięci Grupy Rekonstrukcji Historycznej Gorlice 1915 z łuską szrapnela znalezioną w czasie remontu w gorlickim ratuszu
Sławomir Habel, kurtosz Izby Pamięci Grupy Rekonstrukcji Historycznej Gorlice 1915 z łuską szrapnela znalezioną w czasie remontu w gorlickim ratuszu Agnieszka Nigbor-Chmura
Szrapnel, czyli pocisk artyleryjski, a właściwie to, co z niego zostało - świetnie zachowaną łuskę, z datą odciśniętą na stopie, świadczącą, o tym, że pochodzi on z 1914 roku, odnaleziono w gorlickim ratuszu. Świetnie zachowane znalezisko wypatrzone przez robotników w murach magistrastu trafiło już w ręce członków Grupy Rekonstrukcji Historycznej Gorlice 1915, do prowadzonej przez nich Izby Pamięci.

- Ekipa budowlana znalazła w gorlickim ratuszu pocisk szrapnelowy - tłumaczy Sławomir Habel, kustosz Izby Pamięci Grupy Rekonstrukcji Historycznej Gorlice 1915. - Jest to szrapnel austro-węgierski, zachowany w bardzo ładnym stanie, oczywiście bezpieczny, bo pusty w środku, który przeleżał tam ponad sto lat - dodaje.

Ratusz w Gorlicach przez ponad sto lat krył pocisk artyleryjski. Znaleźli go robotnicy remontujący magistrat

Jest to znalezisko bardzo unikatowe, z tego względu, że pochodzi z centrum miasta, z samego Rynku Gorlic i wiadomo, że szrapnel ten został użyty bezpośrednio w działaniach Wielkiej Wojny, w czasie Bitwy Gorlickiej w 1915 roku. Wtedy zniszczeniu uległo 90 proc. miasta. Na starych zdjęciach można zobaczyć, jak bardzo zrujnowany był ratusz, bazylika i wszystkie okoliczne kamienice.

Ratusz w Gorlicach przez ponad sto lat krył pocisk artyleryjski. Znaleźli go robotnicy remontujący magistrat

Świetnie zachowane znalezisko wypatrzone w murachprzy pracach związanych i z ich kuciem trafiło już w ręce członków Grupy Rekonstrukcji Historycznej Gorlice 1915, do prowadzonej przez nich Izby Pamięci. Mieści się ona przy ulicy Mickiewicza, a zwiedzać ją można codziennie, po wcześniejszym umówieniu się pod nr telefonu 501 765 353.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia