Cesarz Heliogabal identyfikował się jako kobieta?
Jak pisze BBC, decyzję taką podjęto po tym, jak w jednym z klasycznych tekstów na temat cesarza Heliogabala odkryto miał on wezwać, by „nie nazywać go Panem, a Panią”.
Przedstawiciele muzeum w North Herefordshire (środkowa Anglia) tłumaczą, że chcą w ten sposób być „uprzejmi i pełni szacunku do tego, jak identyfikowały się osoby w przeszłości oraz dla ich zaimków”.
Rzym ma nową atrakcję! Monumentalna budowla przyciąga turystów
Rzym to nadal stolica świata, jeśli chodzi o wspaniałe zabytki i piękną architekturę. Co więcej, Wieczne Miasto nie przestaje zaskakiwać. Właśnie udostępniono turystom nową atrakcją w Rzymie – wspania...
Jak podano, skonsultowano się z organizacją LGBTQ Stonewall, by muzeum było „jak najbardziej na czasie i inkluzywne jak to tylko możliwe”.
Kim był cesarz Heliogabal?
Heliogabal (który naprawdę nazywał się Marek Aureliusz Antoniusz) rządził Cesarstwem Rzymskim przez cztery lata, od 218 do 222 roku po Chrystusie. Jak wielu władców Rzymu zginął zamordowany.
Znany był między innymi z rozwiązłości seksualnej. Według kronik Kasjusza Diora, był on czterokrotnie żonaty, a także związany z jednym mężczyzną, Hierkolesem, byłym niewolnikiem i woźnicą rydwanu.
„Quo vadis” Sienkiewicza. Streszczenie i omówienie lektury na egzamin ósmoklasisty
„Quo vadis” Henryka Sienkiewicza to jedna z lektur obowiązkowych na egzamin ósmoklasisty w 2024 roku. Utwór ten jest jedną z dłuższych pozycji, warto więc zapoznać się ze streszczeniem, najważniejszym...