Sześciu Ojców Polski Odrodzonej. To oni doprowadzili do odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak wyglądało ich prywatne życie?

Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
Po I wojnie światowej sześciu ojców niepodległości wspólnymi siłami doprowadziło do narodzenia się II Rzeczypospolitej. Jak wyglądało ich życie prywatne?
Po I wojnie światowej sześciu ojców niepodległości wspólnymi siłami doprowadziło do narodzenia się II Rzeczypospolitej. Jak wyglądało ich życie prywatne? fot. IPN
Po I wojnie światowej sześciu ojców niepodległości wspólnymi siłami doprowadziło do narodzenia się II Rzeczypospolitej. Mimo dzielących ich różnic, potrafili zjednoczyć się we wspólnym celu, jakim było niepodległe państwo polskie. Kim byli? Jakie były ich ludzkie słabości? Jak wyglądało ich życie prywatne?

Ojcami niepodległości nazywamy przywódców, którzy w szczególny sposób zasłużyli się w czasie przełomowych wydarzeń w 1918 roku.

Każdy z tych sześciu mężczyzn był inny. Różniły ich poglądy, wyznanie, pochodzenie, a nawet kraj zaborczy, w którym się wychowywali. Jednak połączyło ich dążenie do wspólnego celu, jakim było niepodległe państwo polskie. Zdołali przy tym do swoich pomysłów przekonać ogromne rzesze ludzi.

Relacje ojców Polski odrodzonej nie zawsze były dobre. Głębokie różnice w postrzeganiu wielu kwestii, w późniejszym czasie, wywołały poważne konflikty. W wolnej II Rzeczpospolitej dochodziło wręcz do dramatycznych w skutkach sporów między liderami. Nikt z nich nie wyparł się jednak swoich poglądów aż do końca.

Kim byli Ojcowie Polski Odrodzonej?

Po I wojnie światowej sześciu ojców niepodległości wspólnymi siłami doprowadziło do narodzenia się II Rzeczypospolitej. Byli to:

  • Józef Piłsudski,
  • Roman Dmowski,
  • Ignacy Jan Paderewski,
  • Wincenty Witos,
  • Wojciech Korfanty,
  • Ignacy Daszyński.

Jak wyglądało prywatne życie Ojców Polski Odrodzonej? Wielu z nich miało bardzo ciekawe życiorysy. Szczegóły w galerii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sześciu Ojców Polski Odrodzonej. To oni doprowadzili do odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak wyglądało ich prywatne życie? - Portal i.pl

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia