105. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości
11 listopada 1918 roku po 123 latach zaborów Polska odzyskała niepodległość i jej granice powróciły na mapy polityczne Europy. Dzięki wytrwałości oraz ofiarności polskiego społeczeństwa, które z pokolenia na pokolenie przekazywało w okresie niewoli przywiązanie do języka i kultury narodowej, Polska przetrwała, a kiedy nadarzyła się dogodna politycznie okazja, odzyskała niepodległość.
Przez wiele lat Polacy nie porzucali nadziei na odzyskanie przez nasze państwo pełnej wolności i niezależności, bez względu na ponad sto lat niewoli, krwawo stłumione powstania narodowe, represje polityczne, zsyłki na Syberię oraz nasilającą się politykę rusyfikacji i germanizacji na przełomie XIX i XX wieku. Za odzyskaniem niepodległości stoi wielu bohaterów, spośród których część jest mniej lub bardziej znana. Przedstawiamy tych, dzięki którym działaniom Polska mogła odzyskać wolność i niezależność.
Matki i ojcowie polskiej niepodległości. To dzięki nim nasze państwo odzyskało wolność i niezależność
Za odzyskaniem przez Polskę niepodległości stoi wielu bohaterów. Matki i ojcowie wolności i niezależności naszego państwa wpisali się na karty historii jako ludzie, dla których dalsze istnienie Polski było sprawą nadrzędną i priorytetową. Dzięki swoim działaniom przyczynili się do odzyskania przez nasze państwo niepodległości.
Poniżej przedstawiamy matki i ojców odzyskania przez Polskę niepodległości:
Matki polskiej niepodległości:
- Józefa Bramowska
- Stanisława Paleolog
- Zofia Szlenkierówna
- Irena Kosmowska
- Aleksandra Piłsudska
Ojcowie polskiej niepodległości:
- Wojciech Korfanty
- Ignacy Jan Paderewski
- Ignacy Daszyński
- Wincenty Witos
- Roman Dmowski
- Józef Piłsudski
Przechodząc do galerii, poznasz szerszy opis bohaterów, dla których sprawa Polski była sprawą nadrzędną.
Źródła: niepodlegla.gov.pl/IPN