Alex Dancyg nie żyje. Polski i izraelski historyk zmarł w wieku 75 lat

Adam Kielar
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Nie żyje Alex Dancyg, polski i żydowski historyk, uprowadzony przez Hamas z Izraela do Strefy Gazy. Oficjalnie potwierdziło te informacje izraelskie wojsko. Pierwsze doniesienia o jego śmierci pojawiły się jeszcze w marcu tego roku.
Nie żyje Alex Dancyg. Polski i izraelski historyk był porwany przez Hamas.
Nie żyje Alex Dancyg. Polski i izraelski historyk był porwany przez Hamas. Marcin Maliński / Polska Press

Spis treści

Informację o śmierci Alexa Dancyga, a także innego zakładanika, Jagewa Buchsztaba, podały w mediach społecznościowych Izraelskie Siły Obrony (IDF).

Ich śmierć potwierdzono po uzyskaniu nowych informacji wywiadowczych – poinformowała armia, nie podając dalszych szczegółów. Obaj mężczyźni najprawdopodobniej byli przetrzymywani razem w okolicach miasta Chan Junus i zginęli tam kilka miesięcy temu.

Do sprawy odniósł się rzecznik polskiego MSZ Paweł Wroński.

– MSZ dysponuje informacją w tej sprawie. Będziemy zwracać się do placówki w Izraelu o ostateczne jej potwierdzenie. Mamy ją od izraelskiego wojska, ale prawdopodobnie zwłoki są w miejscu, będącym nadal w rękach Hamasu. Jednak wszystko wskazuje na to, że niestety ta smutna informacja jest prawdziwa – powiedział PAP.

Nie żyje Alex Dancyg

W marcu 2024, Brygady Al Kassam, zbrojne ramię Hamasu, podały, że podczas jednego z bombardowań Strefy Gazy zginęło siedmiu przetrzymywanych przez Hamas zakładników. Jednym z nich miał być właśnie Alex Dancyg. Tożsamości ofiar ustalono po „zbadaniu i zweryfikowaniu” ciał.

Polskie Radio podawało wówczas nieoficjalnie, że izraelskie służby nie potwierdzały, ale i nie zaprzeczają informacjom na temat śmierci Dancyga. Sprawy nie komentowała jego rodzina.

75-letni historyk został porwany z domu w kibucu Nir Or podczas ataku Hamasu na Izrael 7 października 2023 roku.

Alex Dancyg zmarł

Alex Dancyg urodził się w 1948 roku w Warszawie, gdy miał 9 lat razem z rodziną przeprowadził się do Izraela. Był współpracownikiem Instytutu Yad Vashem, wspierał dialog polsko-żydowski.

Oprócz tej działalności był także członkiem międzynarodowej młodzieżowej organizacji syjonistycznej Ha-Szomer Ha-Cair, a także służył w izraelskim wojsku, był spadochroniarzem.

Kim był Alex Dancyg?

Dancyg był bohaterem filmu Krzysztofa Bukowskiego „Czytając Sienkiewicza na pustyni Negev” i audycji radiowej Marty Rebzdy „Podwójna tożsamość”.

Sam o sobie mówi, że jest „stuprocentowym Żydem” i „stuprocentowym Polakiem”.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia