Łódź, która odeszła do przeszłości. Czarno-białe unikatowe zdjęcia Łodzi. Archiwalne zdjęcia Łodzi ze zbiorów biblioteki wojewódzkiej

Anna Gronczewska
Ul. Zachodnia, przy ul. Ogrodowej
Ul. Zachodnia, przy ul. Ogrodowej Wojwódzka Biblioteka Publiczna im. J.Piłsudskiego
Łódź na unikatowych zdjęciach ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Józefa Piłsudskiego. Zobacz fotografie miasta, które odeszło do przeszłości.

Czy ktoś pamięta jeszcze drewniane domy Widzewa lub Bałut. Uwieczniony został zegar fabryki im. Marchlewskiego, który witał spieszących do pracy robotników. Niektórych pewnie zdziwią czołgi na ul. Piotrkowskiej. A było to w 1958 roku. Wtedy na głównej ulicy Łodzi zorganizowano wielką defiladę. Wojsko popisywało się swoim sprzętem. Na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych Łódź nie była miastem kolorowym, ale powoli się rozwijało. Budowano nowe szkoły, otwierano restauracje.

Na początku lat 60-tych łodzianie mieli otrzymać 1270 nowych mieszkań. Nowe bloki oddawano do użytku m.in. na Dąbrowie, Żubardziu, Kozinach. Powstawały też przy ul. Włady Bytomskiej, Narutowicza i na Nowotki(dziś Pomorska). Z dumą informowano też, że w latach 1961 -1964 wybudowano i przebudowano w Łodzi 64,5 kilometra ulic, w tym wiele arterii wylotowych i śródmiejskich. Na przykład w 1963 roku rozpoczęto budowę wiaduktu kolejowego na ul. Limanowskiego. Ustalono też, że w 1965 roku taki wiadukt powstanie przy ul. Rzgowskiej.

Pałac Steinerta od strony podwórka.

Zdjęcia powojennej Łodzi ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki ...

W listopadzie 1958 roku łodzianie z niecierpliwością czekali na otwarcie drugiego w mieście, po „Bałtyku”, kina panoramicznego. Nazwano je „Wolność”.

Mieści się ono przy ul. Przybyszewskiego 16 - pisał „Dziennik Łódzki. - Nowa „Panorama” otrzyma piękną, nowoczesną szatę wewnętrzną, jaśniejsze oświetlenie, nowoczesną aparaturę do wyświetlania i pochylnię podłogową gwarantującą dobrą widoczność ekranu. Kino pomieści ponad 500 osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia