Zdjęcia Łodzi sprzed lat. "Casanowa", "Sim" i basen "Włókniarza" w Łodzi. Łódź z początku lat sześćdziesiątych

Anna Gronczewska
Anna Gronczewska
Ul. Piotrkowska przy ul. Nawrot
Ul. Piotrkowska przy ul. Nawrot Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. J. Piłsudskiego w Łodzi
Na starych zdjęciach udostępnionych przez łódzką Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Piłsudskiego widać Łódź początków lat sześćdziesiątych. Wiele miejsc bardzo trudno poznać.

Na tych unikalnych zdjęciach można zobaczyć legendarne łódzkie restauracje, a więc „Casanowę” i „Sim”. Widać też nie istniejące baseny, jak choćby „Włókniarz”. Rozwijało się budownictwo.

Na początku lat 60-tych łodzianie mieli otrzymać 1270 nowych mieszkań. Nowe bloki oddawano do użytku m.in. na Dąbrowie, Żubardziu, Kozinach. Powstawały też przy ul. Włady Bytomskiej, Narutowicza i na Nowotki(dziś Pomorska). Z dumą informowano też, że w latach 1961 -1964 wybudowano i przebudowano w Łodzi 64,5 kilometra ulic, w tym wiele arterii wylotowych i śródmiejskich. Na przykład w 1963 roku rozpoczęto budowę wiaduktu kolejowego na ul. Limanowskiego. Ustalono też, że w 1965 roku taki wiadukt powstanie przy ul. Rzgowskiej.

Nowe tory ułożono na al. Politechniki, na przebiciu ulic Zielonej, Kilińskiego – pisał „Dziennik Łódzki”. - Drugie tory na al. Unii i ul. Rudzkiej oraz przebudowano pętle między innymi na ul. Przybyszewskiego i Dąbrowskiego. Oddano do użytku nowoczesną zajezdnię autobusową przy ul. Kraszewskiego, a istniejącą zajezdnię przy ul. Dąbrowskiego powiększono przez wybudowanie nowych torów postojowych. W latach 1961 – 1964 miasto dostało 169 nowych tramwajów i 97 autobusów. Mimo, że jest to ilość większa niż przewidywano dalej odczuwa się braki w taborze tramwajowym i autobusowym.

Kino "Dworcowe"

W 1961 roku zastanawiano się jakie będą dalsze losy kina „Dworcowego”, które znajdowało się budynku stacji Łódź – Kaliska. Spór o nie trwał tu kilka miesięcy. Centralne władze kolejnictwa wymówiły bowiem lokal Miejskiemu Zarządowi Kin. Decyzja w sprawie dalszych losów kina znalazła się zawieszeniu, przez co nie można było dokonać remontu budynku, który znajdował się w opłakanym stanie. A rocznie do kina „Dworcowego” przychodziło 150 tysięcy ludzi. Frekwencja na seansach filmowych wynosiła blisko 50 procent. Wyświetlano w nim głównie filmy krótkometrażowe. Natomiast w 1962 roku „Dziennik Łódzki” przeprowadził wywiad z Ireną Dziedzic, która szybko zdobywała popularność jako prowadząca „Tele echo”. Dziennikarka zapewniała, że bardzo lubi Łódź.

Mam niezwykle uroczych i sympatycznych kolegów w łódzkiej telewizji – mówiła Irena Dziedzic. - Spotkałam się też kilka razy z czarujących przyjęciem łódzkiej publiczności. I jak nie mogę lubić Łodzi?

Z kolei Szkoła Podstawowa nr 120 mieszcząca się przy ul. Centralnej otrzymała nowego patrona. Został nim Stefan Grabowski, popularny na łódzkim Marysinie działacz KPP i PPR, bojownik o oświecenie klasy robotniczej. Na uroczystość przybył sam Mieczysław Moczar.

Ul. Piotrkowska przy ul. Nawrot

Zdjęcia Łodzi sprzed lat. "Casanowa", "Sim" i basen "Włóknia...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia