Wyjęliśmy z archiwum zniszczone zdjęcia Wrocławia. Aż trudno było uwierzyć, że okażą się takimi perełkami!

Nadia Szagdaj
Nadia Szagdaj
Zobacz zdjęcia w galerii
Zobacz zdjęcia w galerii Wiesław Dębicki / Polska Press
W archiwum Gazety Wrocławskiej wciąż kryją się nieodkryte skarby. Przekonaliśmy się o tym, gdy jakiś czas temu natrafiliśmy na zniszczone zdjęcia Wrocławia z lat 70-90. Po odrestaurowaniu naszym oczom ukazała się niezwykła dokumentacja naszego miasta, którą pieczołowicie wykonywali nasi reporterzy.

Wśród najbardziej zasłużonych, pracujących w naszych szeregach reporterów, których spuścizna do dziś zachwyca wrocławian, można zaliczyć Mariusza Czułczyńskiego, Tadeusza Szweda, Wiesława Dębickiego, Wojtka Wilczyńskiego czy Andrzeja Konarskiego. To ich twórczość prezentujemy Wam najczęściej.

Dobry fotoreporter potrafi nakreślić temat artykułu jednym zdjęciem. To co się na nim znajdzie, lub tez znalazło w erze druku, gdy artykuł zawierał niewiele obrazów, miało przedstawiać problem, zatrzymać w czasie sytuację i oddać ducha zagadnienia.

W naszym archiwum natknęliśmy się na zniszczone fotografie, które przeleżały w tym stanie kilkadziesiąt lat. Żółte plamy, zagniecenia, odciski palców czy rysy, były niczym w porównaniu z prześwitującymi przez fotografie napisami, pozostawionymi na rewersach zdjęć, czy zdeformowaną emulsją. Zdjęcia najprawdopodobniej uległy zalaniu. Zniszczenia udało się jednak naprawić.

Zobacz też:

Na fotografiach znajdziemy dawną, walącą się zabudowę ulicy Menniczej czy pusty plac, na którym dziś stoi Galeria Dominikańska. Warto tu zwrócić uwagę na detale. Doskonale bowiem zachowały się szczegóły fotografii, ukazujące ludzi czy auta, którymi się wówczas jeździło.

To czasy dla Wrocławia, które dość drastycznie go zmieniały. Budowano wtedy bloki, burzono, to czego już nie dało się ratować, tworzono nowe rozwiązania urbanistyczne (nie zawsze fortunne). Ale to wtedy, w latach 60. Wrocław zaczynał odżywać po hibernacji pod gruzami, zalegającymi na wielu ulicach nawet do lat 70.

Ten właśnie odżywający Wrocław znajdziecie na uratowanych zdjęciach z archiwum Gazety Wrocławskiej. My już szukamy następnych, by móc się nimi z Wami podzielić.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wyjęliśmy z archiwum zniszczone zdjęcia Wrocławia. Aż trudno było uwierzyć, że okażą się takimi perełkami! - Gazeta Wrocławska

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia