Łódź na archiwalnych zdjęciach z czasów PRL. Plac Wolności, Północna w Łodzi na unikalnych zdjęciach z lat 50 XX wieku

Anna Gronczewska
Anna Gronczewska
Dworzec Tramwajowy przy ul. Północnej
Dworzec Tramwajowy przy ul. Północnej Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Józefa Piłsudskiego
Zobacz wyjątkowe, niepublikowane zdjęcia powojennej Łodzi. Łódź na archiwalnych zdjęciach w zbiorach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Józefa Piłsudskiego. Między innymi straganów naw odpuście w parafii św. Wojciecha na Chojnach.

W dawnej Łodzi celebrowano tzw. zielony karnawał. Rozpoczynał się on z końcem kwietnia. Inaugurował go odpust w parafii św. Wojciecha na Chojnach. Tam 23 kwietnia zbierała się cała Łódź. Kamil Nowicki, łodzianin, który wychował się na Chojnach, dobrze pamiętał te odpusty. Nawet te przedwojenne.

Na placu znajdującym się na rogu ul. Rzgowskiej i Kosynierów Gdyńskich rozkładało się wesołe miasteczko – wspominał pan Kamil. - Największą popularnością cieszył się diabelski młyn. Nie brakowało odważnych, by skorzystać z uroków tej wielkiej karuzeli.

Pan Kamil pamięta, że diabelski młyn nie był napędzany elektrycznie, tylko siłą mięśni. W górnej części karuzeli znajdowało się coś w rodzaju bieżni. Stali na niej młodzi chłopcy i siłą nóg wprawiali w diabelski młyn w ruch, a tym samym sprawiali wielką radość odważnym, którzy skorzystali z tej rozrywki.

Od ul. Kurczaki, wzdłuż całej ul. Rzgowskiej rozstawione były stragany z różnymi odpustowymi "atrakcjami" – mówił pan Kamil. - Jedną z nich byłem wielkie figury psów, wykonane z gipsu.

Na starych zdjęciach zobaczymy też defiladę harcerzy, która przeszła ul/ Piotrkowską, ale też kolarzy jadących w Wyścigu Pokoju na ul. Narutowicza. Niektórzy zdziwią się widokiem ul. Piotrkowskiej, którą jeździły autobusy i tramwaje. Można też na nich zobaczyć usunięty już pomnik ku czci żołnierzy Armii Radzieckiej...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia