Tego dnia komuniści świętowali "Święto Odrodzenia Polski". Dlaczego 22 lipca był tak ważny w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej?

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Wideo
od 16 lat
22 lipca był dla komunistów najważniejszym świętem w całym roku. Ten dzień upamiętniał ogłoszenie Manifestu PKWN, zwanego też Manifestem Lipcowym. Komuniści, którzy do Polski przybyli "na rosyjskich bagnetach" co roku przygotowywali społeczeństwo na to święto, a w propagandzie uznawane ono było za "dzień, na który czeka cały naród".

Dlaczego 22 lipca?

Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie Instytutu Pamięci Narodowej, nazwa 22 lipca (1944 r.) jest upamiętnieniem wylansowanej przez propagandę komunistyczną (choć nieprawdziwej) daty powstania Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. W PRL 22 lipca uznawany był za święto państwowe jako "Święto Odrodzenia Polski". W propagandzie sowieckiej, święto to określano jako "dzień, na który naród czeka przez cały rok".

Utworzenie PKWN w rzeczywistości miało miejsce w Moskwie, i było ono bezpośrednio kontrolowane przez Józefa Stalina. Rosja w ten sposób chciała mieć pełną kontrolę nad władzami w Polsce, i w ten właśnie sposób zapoczątkowano budowę państwa stalinowskiego w naszym kraju. Warto również zaznaczyć, że był to jeden z etapów realizowanych przez ZSRR sowieckich działań przeciw prawowitym władzom Rzeczypospolitej Polskiej, walczącej o niepodległość Polski od roku 1939.

Kto był "ojcem Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej"?

Za ojca Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej uważa się Bolesława Bieruta, który jako pierwszy pełnił funkcję I Sekretarza KC PZPR, która w okresie Polski Ludowej była komunistyczną formacją sprawującą władzę. Bierut na oficjalnej stronie Instytutu Pamięci Narodowej określony został jako czołowy ideolog i twórca stalinizmu w powojennej Polsce.

IPN przypomina również, że Bierut jako I Sekretarz KC PZPR osobiście nadzorował śledztwa przeciwko żołnierzom Armii Krajowej i Wojska Polskiego, a także proponował i zatwierdzał wyroki śmierci. Był współodpowiedzialny za liczne zbrodnie systemu komunistycznego. Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie Instytutu Pamięci Narodowej, rządy Bolesława Bieruta charakteryzowały się sowietyzacją Polski i służalczością wobec Moskwy.

Poniżej przypominamy wszystkich kolejnych I Sekretarzy KC PZPR:

  • Bolesław Bierut - od 22 grudnia 1948 do 12 marca 1956
  • Edward Ochab - od 20 marca 1956 do 21 października 1956
  • Władysław Gomułka - od 21 października 1956 do 20 grudnia 1970
  • Edward Gierek - od 20 grudnia 1970 do 6 września 1980
  • Stanisław Kania - od 6 września 1980 do 18 października 1981
  • Wojciech Jaruzelski - od 18 października 1981 do 29 lipca 1989
  • Mieczysław Rakowski - od 29 lipca 1989 do 29 stycznia 1990

22 lipca dziś. Czy nadal funkcjonuje jako "Święto Odrodzenia Polski"?

Obecnie nikt już nie podchodzi do 22 lipca jako do "Święta Odrodzenia Polski". Ten dzień nie jest też świętem narodowym. W czasach PRL 22 lipca w pewien sposób miał wyeliminować Święto Niepodległości, jednak po upadku komunizmu w Polsce, w 1989 11 listopada został przywrócony jako najważniejsze dla Polaków święto narodowe.

Pomimo tego, że po upadku komunizmu 22 lipca nie jest uznawany za święto narodowe, Instytut Pamięci Narodowej zwraca uwagę, że nazwa ta wciąż przez lata funkcjonowała w społeczeństwie. Datą tą nazywano wiele ulic, o czym w 2022 roku informował IPN. Podkreślono wówczas, że "nazwa powyższa powinna zostać zmieniona jako wypełniająca normę art. 1 Ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej".

Instytut Pamięci Narodowej podkreśla również, że nazwa 22 Lipca (1944) symbolizuje komunizm i jako taka podlega zmianie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tego dnia komuniści świętowali "Święto Odrodzenia Polski". Dlaczego 22 lipca był tak ważny w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej? - Portal i.pl

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia