Grą terenową chcą uczcić dokonania Wojciecha Korfantego. Niespodzianki czekają w specjalnie przygotowanych skrytkach. Mamy ich lokalizacje

Krzysztof Marcinkiewicz
Krzysztof Marcinkiewicz
Specjalne skrytki znaleźć można w całym centrum Opola.
Specjalne skrytki znaleźć można w całym centrum Opola. Instytut Śląski
Instytut Śląski zachęca do wspólnego wyruszenia na poszukiwanie skarbów. Nie byle jakich, bo odkrywa się je w specjalnie przygotowanych skrytkach. To propozycja nie tylko dla miłośników historii, chociaż związana jest z Wojciechem Korfantym. Geocoaching jest u nas coraz popularniejszy.

Dzięki inicjatywie Instytutu Śląskiego każdy będzie mógł przez chwilę być jak Indiana Jones. Geocoaching to gra terenowa, w której uczestnik wyrusza na poszukiwania wyposażony jedynie we współrzędne geograficzne. Na miejscu czekają skrytki, czyli tak zwane kesze. Są one małymi plastikowymi pudełkami, zawierającymi w środku notatnik, w którym należy zapisać datę swojego
przybycia. Często w keszach znaleźć można także inne skarby.

Geocaching jest popularny na całym świecie. W Polsce poszukiwacze założyli już ponad 50 tysięcy skrytek. Znaleźć je można na stronie internetowej https://www.geocaching.pl/. Na całym świecie jest to prawie 3,5 mln keszy. Liczby te z roku na rok rosną, stąd pomysł Instytutu Śląskiego, by właśnie w ten sposób uczcić Rok Wojciecha Korfantego.

- Chcielibyśmy Was zaprosić do eksploracji malowniczych zakątków miasta Opola, odkrywania ukrytych skarbów i sprawdzenia się z wiedzy na temat naszego śląskiego bohatera – zachęca Michał Pelczarski z Zakładu Edukacji i Promocji Dziedzictwa Śląska Instytutu Śląskiego.

Wojciech Korfanty był jednym z ojców niepodległości II RP. Był komisarzem plebiscytu na Górnym Śląsku, a następnie dyktatorem III Powstania Śląskiego.
Wojciech Korfanty był jednym z ojców niepodległości II RP. Był komisarzem plebiscytu na Górnym Śląsku, a następnie dyktatorem III Powstania Śląskiego. To dzięki niemu przyłączono do Rzeczypospolitej najbardziej uprzemysłowione części Górnego Śląska. Instytut Śląski

W 15 skrytkach zlokalizowanych na terenie miasta pracownicy IŚ ukryli charakterystyczną zawieszkę „Tobie Polsko”, wzorowanej na sztandarze powstańczym sprzed stu laty. Informacje o dokładnej lokalizacji kesza znaleźć można na oficjalnej stronie Instytutu Śląskiego: https://instytutslaski.pl/category/nowosci/.

- Wewnątrz każdej skrytki znajdziecie również kod QR, po którego zeskanowaniu otrzymacie bonusowe pytanie typu “prawda/fałsz” dotyczące życia i dokonań Wojciecha Korfantego oraz związanych z nim wydarzeń historycznych. Jeśli udzielicie poprawnej odpowiedzi, otrzymacie dodatkową nagrodę za spostrzegawczość w dążeniu do poznawania historii. Każdej osobie przysługuje jedna dodatkowa nagroda, a ze zwycięzcami będziemy się kontaktować drogą mailową – tłumaczy Michał Pelczarski.

Wojciech Korfanty był jednym z ojców niepodległości II RP. Był komisarzem plebiscytu na Górnym Śląsku, a następnie dyktatorem III Powstania Śląskiego. To dzięki niemu przyłączono do Rzeczypospolitej najbardziej uprzemysłowione części Górnego Śląska.

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia