Abp. Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP w oświadczeniu odniósł się do publikacji o Janie Pawle II. List odczytano w kościołach

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Demonstracje „Solidarności” podczas Pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Ojczyzny w 1987 roku. Zdjęcie z archiwum Zbigniewa Romaszewskiego (sygn. 341).
Demonstracje „Solidarności” podczas Pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Ojczyzny w 1987 roku. Zdjęcie z archiwum Zbigniewa Romaszewskiego (sygn. 341). Archiwum Akt Nowych
W kościołach w Polsce, w tym w diecezji opolskiej, odczytano dziś (12 marca) oświadczenie abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w sprawie publikacji medialnych dotyczących Papieża Polaka. - Święty Jan Paweł II to jeden z najwybitniejszych papieży i największych Polaków. Jego papieskie przepowiadanie, apostolskie wizyty, a także wysiłki dyplomatyczne przyczyniły się do wzrostu duchowego milionów ludzi na całym świecie. Dla nich Papież Polak był i pozostaje moralnym punktem odniesienia, nauczycielem wiary, a także orędownikiem w niebie – napisał przewodniczący KEP. W galerii znajdują się archiwalne fotografie z życia i posługi kapłańskiej Karola Wojtyły, Jana Pawła II.

Kapłan stwierdził w oświadczeniu, że w kontekście znajomości faktów z posługi duszpasterskiej Karola Wojtyły, a później Jana Pawła II, próby zdyskredytowania jego osoby i dzieła, podejmowane pod pozorem troski o prawdę i dobro, są szokujące.

- Autorzy tych dyskredytujących głosów podjęli się oceny Karola Wojtyły w sposób stronniczy, często ahistoryczny, bez znajomości kontekstu, bezkrytycznie uznając tworzone przez Służby Bezpieczeństwa dokumenty za wiarygodne źródła. Nie wzięli przy tym pod uwagę istniejących raportów i opracowań, które rzetelnie ukazują jego słowa i czyny. Członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski już raz podkreślili (18 listopada 2022 roku), że medialny atak na kard. Karola Wojtyłę, a następnie Papieża Polaka i jego pontyfikat ma swoje głębsze przyczyny - napisał.

Arcybiskup złożył wyrazy wdzięczności osobom zaangażowanym w obronę dziedzictwa i osoby św. Jana Pawła II. Przypomniał również o wkładzie zmarłego papieża w wyzwolenia Polski i innych państw spod sowieckiego komunizmu.

W liście zaznaczono także, że to za sprawą decyzji Jana Pawła II, Kościół podjął zdecydowany wysiłek powołania struktur i opracowania jednoznacznych procedur w celu zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży, należytego ukarania winnych przestępstw seksualnych, a przede wszystkim udzielenia wsparcia osobom skrzywdzonym.

- Wydając dokument Sacramentorum sanctitatis tutela dla całego Kościoła, który uznaje krzywdę wyrządzoną dziecku w sferze seksualnej za jedno z najcięższych przestępstw, Jan Paweł II zobowiązał wszystkie episkopaty świata do wprowadzenia szczegółowych norm postępowania w takich przypadkach. Była to decyzja ze wszech miar bezprecedensowa i przełomowa – napisał abp. Gądecki.

Duchowny nie wyklucza, że Papież Polak mógł popełnić błędy, dodając przy tym, że przy dokonywaniu oceny należy mieć świadomość specyfiki czasu jego posługi.

- Obrona świętości i wielkości Jana Pawła II nie oznacza, oczywiście, twierdzenia, że nie mógł on popełniać błędów. Bycie pasterzem Kościoła w czasach podziału Europy na Zachód i blok sowiecki oznaczało konieczność mierzenia się z niełatwymi wyzwaniami. Trzeba też być świadomym tego, że w tamtym okresie obowiązywały, nie tylko w Polsce, inne niż dzisiaj prawa, inna była świadomość społeczna i zwyczajowe sposoby rozwiązywania problemów - przypomniał.

Na koniec zaapelował do „wszystkich ludzi dobrej woli”, aby nie niszczyć wspólnego dobra, do jakiego należy zaliczyć dziedzictwo Jana Pawła II.

- Polacy winni pamiętać o błogosławieństwie, jakie Opatrzność dała nam za sprawą tego Papieża – zachęcał przewodniczący KEP.

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia