Opowiedz swoją historię rodzinną i pomóż zachować dziedzictwo kresowian na Śląsku! Instytut Śląski ogłosił ciekawy konkurs. Jak się zgłosić?

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Celem konkursu jest ochrona i upowszechnienie pamiątek o kresowianach, którzy ekspatriowani ze swoich domów, zamieszkali na Śląsku
Celem konkursu jest ochrona i upowszechnienie pamiątek o kresowianach, którzy ekspatriowani ze swoich domów, zamieszkali na Śląsku Instytut Śląski w Opolu
Trwa konkurs „Opowiem Ci o Kresach” – wspomnienia, relacje, pamiątki. Jego organizatorem jest Instyt Śląski w Opolu. Udział mogą wziąć zarówno dorośli, jak i dzieci i młodzież. Prace konkursowe można zgłaszać do końca stycznia.

- Jeśli masz kresowe korzenie lub dziedzictwo Kresów Wschodnich jest Ci bliskie, zapraszamy do udziału w konkursie „Opowiem Ci o Kresach” – wspomnienia, relacje, pamiątki przeznaczonym dla mieszkańców województw: śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego – czytamy na stronie Instytutu Śląskiego w Opolu.

Organizator konkursu przewidział trzy kategorie wiekowe:

  • uczniowie klas IV – VI szkół podstawowych
  • uczniowie klas VII – VIII szkół podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych
  • osoby pełnoletnie

Szacuje się, że na Opolszczyźnie około 30 proc. obecnych mieszkańców ma pochodzenie kresowe. To znaczy, że albo sami urodzili się na utraconych ziemiach II Rzeczypospolitej, albo z tamtych stron pochodzili ich przodkowie.

Kierunki powojennej ekspatriacji przebiegały równoleżnikowo. Gdybyśmy mieli przedstawić sprawę w sposób uproszczony, to mieszkańców dawnych województw północno-wschodnich (wileńskiego, nowogródzkiego, poleskiego części białostockiego) przesiedlano głównie na Pomorze, Warmię i Mazury. Z kolei Polacy z Wołynia i Małopolski Wschodniej (województwa lwowskie, tarnopolskie, stanisławowskie) zasiedlali przede wszystkim tereny południowo-zachodnie w powojennych granicach Polski, czyli Dolny i Górny Śląsk. Współcześnie w Polsce największy odsetek ludzi o kresowych korzeniach mieszka w województwie lubuskim, około 50 proc.

Zapewne w niejednej opolskiej szafie można znaleźć pamiątki przywiezione z rodzinnych stron. Aby zmierzyć się w rywalizacji Instytutu Śląskiego, należy zaprezentować posiadaną rzecz.

- Znajdź w swoim środowisku pamiątki związane z Kresami – niepublikowane wspomnienia Kresowian, rodzinną fotografię czy rzecz codziennego użytku przywiezioną z Kresów, opisz je, przepisz, opracuj. Możesz w ten sposób pomóc nam ocalić od zapomnienia dziedzictwo kresowe na Śląsku – zachęcają organizatorzy konkursu.

Pracę konkursową należy dostarczyć w formie tradycyjnej lub elektronicznej do Instytutu Śląskiego (ul. Piastowska 17, 45-082 Opole, konkurs@instytutslaski.pl) w terminie 1–31 stycznia 2023 r. Pracę należy zaopatrzyć w dopisek „Opowiem Ci o Kresach”. Regulamin konkursu i inne dokumenty znajdują się na https://instytutslaski.pl/leksykon-kresowianie-na-gornym-slasku-po-1945-r/?fbclid=IwAR1wXGLz_8hmTAnEhgDue987CSylqqyRwWNNEpYQsPYEofJBCtF_60og9wA.

Instyt Śląski w Opolu

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia