465-lecie Poczty Polskiej. W MCK w Katowicach pocztowcy otrzymali odznaczenia. Jakie były początki poczty w Polsce?

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Wideo
od 16 lat
Z okazji dnia pocztowca i łącznościowca w Międzynarodowym Centrum Kongresowym rozdano odznaczenia pocztowcom i łącznościowcom. Jakie były początki poczty na ziemiach polskich i jakie plany na przyszłość ma ta instytucja? Z okazji uroczystości list przysłał prezydent RP Andrzej Duda.

W Katowicach w MCK Poczta Polska świętowała 465-lecie

13 października (pięć dni przed świętem Poczty Polskiej) Międzynarodowym Centrum Kongresowym wręczono medale i odznaczenia pracownikom z województw: śląskiego, opolskiego i małopolskiego. Z okazji święta życzenia oraz podziękowania dla pocztowców przesłał prezydent RP Andrzej Duda. Wskazał, że spółka musi rywalizować na wymagającym rynku przesyłek pocztowych, ale jej działalność ma też wymiar społeczny.

— Poczta Polska łączy także i integruje społeczności lokalne, których powszechnie rozpoznawalnymi i lubianymi przedstawiciele są doręczyciele oraz pracownicy urzędów pocztowych. Rozległa sieć tych placówek, do których w roku 2017 powróciło godło państwowe Rzeczypospolitej, jest widomym znakiem szacunku i troski o obywateli bez względu na ich miejsce zamieszkania – napisał Andrzej Duda prezydent RP.

W swoim liście wskazał także m.in. elementy historii poczty – jak telefon i telegraf, które już nie są łączone z tym przedsiębiorstwem. Minister Marek Wskazuje, że sprawna i bezpieczna komunikacja, jest jednym z bardzo ważnych elementów funkcjonowania państwa.

— Jak najbardziej poczta jest elementem bezpieczeństwa (oczywiście dzisiaj trochę inaczej rozumianego). Poczta musi zmieniać, musi być doinwestowywana. Musi wykorzystywać narzędzia elektroniczne. Pod tym względem Poczta Polska – silny podmiot – musi dawać bezpieczeństwo i poczucie bezpieczeństwa w komunikacji między Polakami. Ważne jest, żeby to była duża instytucja, której właścicielem jest skarb państwa – twierdzi Marek Wesoły sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Skąd święto Poczty Polskiej? Jakie plany ma przedsiębiorstwo?

Dlaczego jednak święto obchodzone jest akurat 18 października? Tego dnia w 1558 roku Zygmunt II August ustanowił na ziemiach polskich stałe połączenie pocztowe między Krakowem, a Wenecją (przez Wiedeń). Prezes Poczty Polskiej Krzysztof Falkowski wskazuje, że u swoich początków miała nieco odmienną rolę niż obecnie.

— Miała głównie funkcje związane z wymianą i utrzymaniem dyplomacji pomiędzy Rzeczpospolitą a innymi krajami. Ta wymiana korespondencji, listów uwierzytelniających odbywała się za pomocą koni rozstawnych. Co ileś kilometrów były konie, które przekazywały noty dyplomatyczne dalej. Taka była funkcja poczty kiedyś. Dzisiaj widzimy, że jest to powszechna usługa dla wszystkich obywateli – opowiada prezes.

Poczta Polska do 2025 roku na mocy decyzji m.in. rządu jest narodowym operatorem pocztowym. Oznacza to, że instytucja jest zobowiązana do świadczenia usług powszechnie – każdemu obywatelowi.

— Do 2025 roku jesteśmy również Narodowym Operatorem Cyfrowym. We współpracy z ministerstwem cyfryzacji realizujemy usługę e-doręczeń, która już 10 grudnia zostanie uruchomiona. Jest to w pierwszej kolejności wymiana pomiędzy podmiotami publicznymi. Jako Poczta Polska, jako pierwsi w Polsce uruchomiliśmy usługę komercyjną „Q-doręczenia”. To elektroniczna wymiana korespondencji o statusie listu poleconego. Przechodzimy z tradycyjnego listu papierowego w świat cyfrowy – przekazał nam prezes Falkowski.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 465-lecie Poczty Polskiej. W MCK w Katowicach pocztowcy otrzymali odznaczenia. Jakie były początki poczty w Polsce? - Dziennik Zachodni

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia