Zobacz wideo: Otwarcie Centrum Obsługi Gotówki Poczty Polskiej w Bydgoszczy
W manifestacji 18 listopada 1956 roku w Bydgoszczy wzięło udział blisko 3000 osób. Przyczyną protestu była sytuacja ekonomiczna i polityczna w kraju. Spalenie zagłuszarki fal radiowych na Wzgórzu Dąbrowskiego miało charakter symboliczny i było wyrazem sprzeciwu wobec komunistycznej cenzury. Kolejnego dnia rozpoczęły się aresztowania osób, które dokonały zniszczenia. Łącznie 12 osób usłyszało wyroki w tej sprawie.
Obchody rozpoczęły się mszą świętą o godzinie 10 w kościele pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy przy ul. Ugory 17 na osiedlu Szwederowo. W uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe. Po mszy odbył się przemarsz uczestników na pobliskie Wzgórze Dąbrowskiego, na skwer 18 Listopada 1956 r. To tu bydgoszczanie 66 lat temu zniszczyli zagłuszarkę audycji radiowych nadawanych przez Radio Wolna Europa i Głos Ameryki.
Głos podczas uroczystości zabrali przedstawiciele władz i organizacji społecznych. Uczestnicy obchodów złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą protest bydgoszczan. Nie zabrakło modlitwy w intencji uczestników wydarzeń z listopada 1956 r.
W poniedziałek 21 listopada o godzinie 11:00 w sali im. Bydgoskiego Marca 1981 roku w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy odbędzie się uroczysta premiera filmu dokumentalnego w reżyserii Mirosława Basaja pt. „Zagłuszana wolność”. To dokument poświęcony wydarzeniom związanym ze spaleniem bydgoskiej zagłuszarki fal radiowych 18 listopada 1956 roku. W prawie godzinnym filmie można będzie usłyszeć m.in. wypowiedzi świadków wydarzeń sprzed 66 lat i historyków.