Konkurs na odbudowę Pałacu Saskiego rozstrzygnięty. Zwycięzcą pracownia WXCA Group sp. z o.o.

Damian Świderski
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
Wiadomo, kto zwyciężył w międzynarodowym konkursie na konspekt odbudowy Pałacu Saskiego oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. Wyniki ogłoszono w czwartek w samo południe. Udział wzięło jedenaście pracowni architektonicznych i konsorcjów. Do drugiego etapu przeszło ich pięć. Zwycięzców poznaliśmy w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP). W uroczystości udział wzięli m.in. prezydent Andrzej Duda i szef MKiDN Piotr Gliński.
Firma WXCA zwyciężyła w konkursie na odbudowę Pałacu Saskiego
Firma WXCA zwyciężyła w konkursie na odbudowę Pałacu Saskiego Adam Jankowski/Polska Press

Gliński: Odbudowujemy Pałac Saski takim, jaki był w 1939 roku

Zwycięzcę konkursu wyłonił 12-osobowy sąd konkursowy, w skład którego weszli doświadczeni architekci, przedstawiciele władz państwowych i Warszawy, służb konserwatorskich i świata sztuki. Sam konkurs składał się z dwóch etapów poprzedzonych częścią kwalifikacyjną, która weryfikowała doświadczenie i zdolności techniczne podmiotów. Z grona pięciu wykonawców, którzy zostali zakwalifikowani do ostatniego etapu, sąd konkursowy wyłonił zwycięzcę.

Zwycięzcą konkursu została firma WXCA sp. z o.o. Drugie miejsce zajęły firmy FS&P ARCCUS Sp. z o.o. & K. Ingarden, J. Ewy Architekci sp. z o.o. & Asman Pieniężny Architekci sp. z o.o., a trzecie LAN & P2PA Sp. z o.o.

Odbudowujemy Pałac Saski takim, jaki był w 1939 roku. Architektoniczny symbol miasta wraz z ikoniczną kolumnadą widniejącą na tysiącach przedwojennych zdjęć i filmów, kolumnadą, której arkady chronią Grób Nieznanego Żołnierza. Szanując jego współczesną, pełną tragizmu formę, przypominamy też formę pierwotną. A miał on, zgodnie z intencjami twórców, mieć charakter triumfalny i radosny, a więc nie grobowiec, lecz monument chwały o konstrukcji architektonicznej – powiedział Piotr Gliński.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia