Powołano zespół ds. reparacji należnych Polsce od Niemiec i Rosji. Jest w nim prezes PiS

OPRAC.:
Robert Szulc
Robert Szulc
Wideo
od 16 lat
Powołaliśmy zespół parlamentarny ds. reparacji należnych Polsce od Niemiec oraz oszacowania wysokości odszkodowań należnych od Rosji za szkody wyrządzone w trakcie II Wojny Światowej; wśród członków zespołu jest prezes PiS Jarosław Kaczyński - przekazał w czwartek wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

"Powołaliśmy Zespół Parlamentarny ds. Reparacji, Odszkodowania i Zadośćuczynienia Należnych Polsce od Niemiec oraz Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Rosji za Szkody Wyrządzone w trakcie II Wojny Światowej zgodnie z uchwałą Sejmu z 14 września 2022 r." - przekazał Mularczyk w mediach społecznościowych.

Wśród członków zespołu są:

  • prezes PiS Jarosław Kaczyński,
  • szef MKiDN Piotr Gliński,
  • Marek Kuchciński,
  • Kazimierz Smoliński,
  • Waldemar Buda,
  • Marek Ast,
  • Piotr Babinetz.

Mularczyk podkreślił, że sprawa reparacji dla Polski za straty z czasów II wojny światowej "będzie kontynuowana i z pewnością nie zniknie z krajowej i międzynarodowej sceny politycznej".

1 września ub.r. zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. 3 października ub.r. minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną do strony niemieckiej, dotyczącą odszkodowań wojennych. Polska domaga się w niej m.in. odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych i zrekompensowania szkód.

Zniszczone przez Niemców podczas II wojny światowej domy koło Arsenału w Warszawie
Zniszczone przez Niemców podczas II wojny światowej domy koło Arsenału w Warszawie Fot.IPN

3 stycznia br. MSZ przekazało, że resort dyplomacji RFN udzielił odpowiedzi na tę notę. Według rządu RFN, sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta, a rząd niemiecki nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

rs

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Powołano zespół ds. reparacji należnych Polsce od Niemiec i Rosji. Jest w nim prezes PiS - Portal i.pl

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia