Reparacje wojenne. "To historyczny dzień, na który czekały pokolenia Polaków". Polski rząd wyśle notę dyplomatyczną do Niemiec

Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Minister Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną o reparacje wojenne od Niemiec. - Takie uregulowanie pozwoli oprzeć relacje polsko-niemieckie na sprawiedliwości i prawdzie i doprowadzi do zamknięcia bolesnych rozdziałów w przeszłości oraz zapewni dalszy rozwój stosunków dwustronnych w duchu dobrego sąsiedztwa i przyjaznej współpracy - powiedział szef MSZ.
Minister Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną o reparacje wojenne od Niemiec. - Takie uregulowanie pozwoli oprzeć relacje polsko-niemieckie na sprawiedliwości i prawdzie i doprowadzi do zamknięcia bolesnych rozdziałów w przeszłości oraz zapewni dalszy rozwój stosunków dwustronnych w duchu dobrego sąsiedztwa i przyjaznej współpracy - powiedział szef MSZ. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Polski rząd wyśle notę dyplomatyczną do Niemiec ws. reparacji wojennych. O historycznym dniu pisał wcześniej na Twitterze poseł Arkadiusz Mularczyk. Reparacje wojenne są jednym z kluczowych punktów w programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości. "Nota dyplomatyczna zostanie przekazana MSZ Republiki Federalnej Niemiec" - zapowiedział minister Zbigniew Rau po podpisaniu dokumentu.

Szef polskiej dyplomacji podpisał w poniedziałek notę dyplomatyczną do niemieckiego ministra spraw zagranicznych ws. podjęcia prawnego i materialnego uregulowania kwestii następstw agresji i okupacji niemieckiej w latach 1939-1945. Nota o reparacje wojenne zostanie wysłana do ministerstwa spraw zagranicznych Niemiec.

- Nota dyplomatyczna dotycząca reparacji - zostanie przekazana do MSZ Niemiec. Wyraża ona przekonanie, iż strony powinny podjąć niezwłoczne działania zmierzające do uregulowania kwestii następstw agresji niemieckiej w latach 1939-1945 - powiedział po podpisaniu noty dyplomatycznej minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

Reparacje wojenne to zadośćuczynienie za wyrządzone szkody

Jak dodał, "uregulowanie zawiera wypłacenie zadośćuczynienia za wyrządzone szkody, grabieże oraz mordy zadane narodowi polskiemu. Podjęcie przez władze niemieckie tych działań w sprawie Polski i reparacji są jasne – sprawiedliwość musi zwyciężyć".

- Takie uregulowanie pozwoli oprzeć relacje polsko-niemieckie na sprawiedliwości i prawdzie i doprowadzi do zamknięcia bolesnych rozdziałów w przeszłości oraz zapewni dalszy rozwój stosunków dwustronnych w duchu dobrego sąsiedztwa i przyjaznej współpracy - zaznaczył Zbigniew Rau.

Nota dyplomatyczna o reparacje wojenne ma również obejmować - jak wskazywał minister - zwrócenie zrabowanych przez państwo niemieckie w latach 1939-1945 aktywów i pasywów polskich banków państwowych, uregulowanie należności wynikającej z rabunkowej działalności kas kredytowych Rzeszy, zapewnienie pełnej rehabilitacji zamordowanych działaczy przedwojennej mniejszości polskiej w Rzeszy Niemieckiej oraz zrekompensowanie strat poniesionych przez organizacje polonijne w Rzeczy Niemieckiej.

Uznanie dla Arkadiusza Mularczyka

Szef MSZ wyraził wdzięczność i uznanie dla zespołu parlamentarnego i grupy ekspertów, kierowanego przez posła Prawa i Sprawiedliwości Arkadiusza Mularczyka. Zaznaczył, że była to pięcioletnia praca, na owoce której czekały pokolenia Polaków od czasu wojny.

Straty Polski w wyniku rozpętanej przez Niemców wojny to 6 bilionów 220 mld 609 mln złotych – czytamy w opublikowanym 1 września raporcie o stratach podczas II wojny światowej. Roszczenia odszkodowawcze Polski wobec Niemiec nie wygasły i nie uległy przedawnieniu - zaznaczają autorzy raportu, z posłem Mularczykiem na czele.

Źródło: i.pl/PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Reparacje wojenne. "To historyczny dzień, na który czekały pokolenia Polaków". Polski rząd wyśle notę dyplomatyczną do Niemiec - Portal i.pl

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia