Śląskie dworce w pierwszej połowie XX wieku. Te zdjęcia robią ogromne wrażenie! Jak dużo się zmieniło?

Kliknij strzałkę w prawo, aby zobaczyć następne zdjęcie >>>
Kliknij strzałkę w prawo, aby zobaczyć następne zdjęcie >>>4elza, źródło: Fotopolska.eu
Śląskie dworce na archiwalnych fotografiach - jak wyglądały w pierwszej połowie poprzedniego stulecia? Obiekty stanowiące centralne punkty transportu nierzadko przechodziły spore zmiany. Niektóre z nich prezentują się obecnie zupełnie inaczej... Zobacz, jak mocno zmieniły się od tamtego czasu.

Śląskie dworce kiedyś. Jak bardzo się zmieniły?

Górny Śląsk jest jednym obszarów, na których występuje najgęstsza linia kolejowa w Polsce. Nie ma w tym nic dziwnego, jako że od wielu lat jest to teren mocno ukierunkowany na przemysł - transport materiałów jest zatem kwestią kluczową, która zawsze stanowiła tutaj dużą rolę. Pełniące funkcję swoistych centrów transportu dworce kolejowe miały więc dla śląskich miast znaczenie strategiczne.

Dworce kolejowe nie pełniły jednak tylko funkcji obiektów, do których przyjeżdżały i z których wyjeżdżały surowce. Nadal pozostają miejscami ruchliwymi, gdzie codziennie mija się i spotyka mnóstwo osób. Są istotne nie tylko ze względów handlowych, ale także społecznych. ZOBACZ STARE ZDJĘCIA ŚLĄSKICH DWORCÓW W GALERII

Zgromadzone w poniższej galerii zdjęcia pochodzą z pierwszej połowy XX wieku. Niektóre z tych fotografii mają już sto i więcej lat, co pozwala przyjrzeć się ogromnej skali zmian, jaka zaszła w wyglądzie tych budynków. Przekonaj się, jak bardzo dworce znane nam dzisiaj odbiegają od tego co było wcześniej:

Stary dworzec w Katowicach. Jeszcze do niedawna straszył, teraz lśni

Funkcję dworca kolejowego pełnił swojego czasu budynek na ul. Dworcowej, który przez dość długi czas pozostawał niezagospodarowany. Dopiero od niedawna można powiedzieć, że ponownie odżył. Dzięki remontowi wygląda on obecnie znacznie lepiej - zobacz, jak prezentuje się w środku.

Kliknij strzałkę w prawo, aby zobaczyć następne zdjęcie >>>
Kliknij strzałkę w prawo, aby zobaczyć następne zdjęcie >>>Ewqa100, źródło: Fotopolska.eu

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

O prawie do aborcji w Sejmie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia