Śląskie dworce kiedyś. Jak bardzo się zmieniły?
Górny Śląsk jest jednym obszarów, na których występuje najgęstsza linia kolejowa w Polsce. Nie ma w tym nic dziwnego, jako że od wielu lat jest to teren mocno ukierunkowany na przemysł - transport materiałów jest zatem kwestią kluczową, która zawsze stanowiła tutaj dużą rolę. Pełniące funkcję swoistych centrów transportu dworce kolejowe miały więc dla śląskich miast znaczenie strategiczne.
Dworce kolejowe nie pełniły jednak tylko funkcji obiektów, do których przyjeżdżały i z których wyjeżdżały surowce. Nadal pozostają miejscami ruchliwymi, gdzie codziennie mija się i spotyka mnóstwo osób. Są istotne nie tylko ze względów handlowych, ale także społecznych. ZOBACZ STARE ZDJĘCIA ŚLĄSKICH DWORCÓW W GALERII
Zgromadzone w poniższej galerii zdjęcia pochodzą z pierwszej połowy XX wieku. Niektóre z tych fotografii mają już sto i więcej lat, co pozwala przyjrzeć się ogromnej skali zmian, jaka zaszła w wyglądzie tych budynków. Przekonaj się, jak bardzo dworce znane nam dzisiaj odbiegają od tego co było wcześniej:
Stary dworzec w Katowicach. Jeszcze do niedawna straszył, teraz lśni
Funkcję dworca kolejowego pełnił swojego czasu budynek na ul. Dworcowej, który przez dość długi czas pozostawał niezagospodarowany. Dopiero od niedawna można powiedzieć, że ponownie odżył. Dzięki remontowi wygląda on obecnie znacznie lepiej - zobacz, jak prezentuje się w środku.